RYOBI EID11002RV - Bormașină
EID11002RV - Bormașină RYOBI - Manual de utilizare gratuit
Găsiți gratuit manualul dispozitivului EID11002RV RYOBI în format PDF.
📄 86 pagini Română RO Descărcați 💬 Întrebare IA
Notice RYOBI EID11002RV - page 50
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
Întrebările utilizatorilor despre EID11002RV RYOBI
0 întrebare despre acest aparat. Răspundeți la cele pe care le cunoașteți sau puneți-vă propria.
Pune o întrebare nouă despre acest aparat
Nicio întrebare deocamdată. Fiți primul care pune una.
MANUAL DE UTILIZARE EID11002RV RYOBI
Utilizati manerul auxiliar furnizat cu aparatul. Pierderea controlului poate provoca raniri grave.
CHARACTERISTICILE PRODUSULUI
EID11002RV
Tensiune230 V ~ 50 Hz
Capacitatea mandrinei13 mm (1/2")
Capacitatea de găurire
lemn50 mm
otel13 mm
beton20 mm
Putere absorbită1100 W
Viteza în gol0-1,200 / 0-3,200 rotații/min
Percutți pe minut0-19,000 / 0-51,000 șiocuri/min
Greunate netă3.38 kg
DESCRIBE
  1. Comutator tragaci
  2. Selector inaine / inapoi
  3. Mandrina fara cheie
  4. Selector viteză variabila
  5. Buton de blocare
  6. Buton rotativ de schimbare a modului de gaurire
  7. Profundor
  8. Maner lateral
  9. Burghiu (Nu este inclus)
  10. leşiri aer
  11. Indicator unealtă sub tensiune
  12. Pentru a strange mandrina
  13. Pentru a desface mandrina
  14. Pentru a strange manerul
  15. Pentru a desface manerul
  16. Depozitare burghiu
  17. Blocare arbore
  18. Nivel cu bulă de aer
  19. Comutator setare angrenaj
ACCESORII STANDARD
Mâner lateral Şi profundor.
OPERARE
APLICATII
(Utilizi di doar pentru scopurile prezentate mai jos.)
Gaurirea lemnului, materialelor si placilor din rasaia.
Gaurirea betonului (doar gaurire de impact).
Gaurirea metalului: otel, alama, folii de aluminiu, otel inoxidabil si conducte.
COMUTATOR
A se vedea Figurile 1 si 3.
Această unealtă poate fi pornitași oprită prin apăsareași eliberare comutatorului trăgaci (1).
Viteza poate fi reglată controland fora aplicata pe declansator.
SCHIMBAREA DIRECTIEI DE ROTIRE
A se vedea Figura 2.
Pentru a schimba direccta de rotire, aoprii unealta si impingeti selectorul inainte / inapoi (2).
Cand selectorul inapoi este apasat, burghiul seroteste in sens antior.
INSTALAREA Sİ INDEPARTAREA BURGHIULUI
A se vedea Figura 4.
Introduciţi burghiul de gaurit (9) in mandrină până unde poate intra partea plană a tijei.
Strangeti mandrina fix, rotind capul mandrinei in sens orar (12).
Burghiul poate fi indepartat rotind mandrina in sens antiorar (13).
COMUTAREA INTRE GÄURIRE ŞI IMPACT MODUL GÄURIRE
A se vedea Figura 5.
Româna
OPERARE
MODUL GÄURIRE: Deplasati butonul rotativ in positia „ ” si prezentand simbolul „ ” pentru găurire.
MODUL GÄURIRE DE IMPACT: Deplasati butonul rotativ
in positja „ ⇌ ”.si prezentánd simbolul „ ⇌ ”pourtu
gäurirea de impact.
IN STARE DE OPERARE
GAURIREA IN LEMN
GAURIREA IN METAL
Marcatu punctul ce urmeaza a fi gaurit cu un cui sau punctator.
Nuutilizati modul de gaurire de impact pe acoste materiale.
GAURIREA IN BETON
Piatra Şi zidária sunt in general găurite în modul de găurire de impact.
MÄNER LATERAL ŞI PROFUNDOR
A se vedea Figura 6.
Manner lateral
Mânerul lateral (8) poate fi rotit la 360^ .
Profundor
Gaurile cu o adancime fixa pot fi gaurite precis utilizandu-se un profundor (7).
Adancimea unei gauri va fi distanca de la capatul burghiului la capatul profundorului.
DEPOZITAREBURGHIU
A se vedea Figura 7.
BLOCARE ARBORE
A se vedea Figura 8.
SCHIMBAREA VIREZEI DE ROTIRE
A se vedea Figura 6.
Viteza de rotire poate fi schimbata doar atunci cánd unealta este oprita.
Comutatorul de setare a angrenajului (19) se afla pe partea stangă a carcasei.
Atunci cánd comutatorul este in poziţia “1”, unealta se află in angrenajul inferior.
Atunci cánd comutatorul este in poziţia “2”, unealta se află in angrenajul superior.
NIVEL CU BULA DE AER
A se vedea Figura 1.
INTRETINERE
Româna
INTRETINERE
RYOBI EID11002RV - INTRETINERE - 1
ATENTIE
PASTRATI ACESTE INSTRUÇIUNI PENTRU A LE PUTEA UTILIZA ULTERIOR.
PROTECTIA MEDIULI INCONJURATOR
RYOBI EID11002RV - PROTECTIA MEDIULI INCONJURATOR - 1
SIMBOLURI
RYOBI EID11002RV - SIMBOLURI - 1
Avertizare de siguranta
V
Volti
Hz
Herti
\~
Current alternative
W
Wati
No
Viteza in gol
min-1
Numar de rotatji sau de miscari pe minut
RYOBI EID11002RV - SIMBOLURI - 2
Conform CE
RYOBI EID11002RV - SIMBOLURI - 3
Dubla izolare
RYOBI EID11002RV - SIMBOLURI - 4
Vá rugam citiţi instructcjunile cu atenţie inainte de pornirea aparatului
RYOBI EID11002RV - SIMBOLURI - 5
Latviski
SPECIAL NOTEIKUMI
SPECIFIKACIJAS
EID11002RV
Spiregums230 V ~ 50 Hz
Patronas atverums13 mm (1/2")
Urbşanas jauda
Kokā50 mm
tēraudā13 mm
mūrī20 mm
leeja1100 W