EID11002RV - Borrmaskin RYOBI - Gratis bruksanvisning och manual
Hitta enhetens manual gratis EID11002RV RYOBI i PDF-format.
Användarfrågor om EID11002RV RYOBI
0 fråga om denna apparat. Svara på dem du kan eller ställ din egen.
Ställ en ny fråga om denna apparat
BRUKSANVISNING EID11002RV RYOBI
PRODUKTDATA
| EID11002RV | |
| Spanning | 230 V ~ 50 Hz |
| Chuckkapacitet | 13 mm (1/2") |
| Borringskapacitet | |
| trā | 50 mm |
| stål | 13 mm |
| betong | 20 mm |
| Uteffekt | 1100 W |
| Tomgängshastigheit | 0-1,200 / 0-3,200 v/min |
| Slag per minut | 0-19,000 / 0-51,000 v/min |
| Nettovikt | 3.38 kg |
BESKRIVNING
- Strömbrytare
- Lagesväljare framåt/bakåt
- Nyckellöschuck
- Hastighetsväljare
- Lasknapp
- Shiftvred for borrningslauge
- Djupmātare
- Sekundärhandtag
- Borrspets (inte inkluderad)
- Ventilationshal
- Indikator for inkopplat verktyg
- For att dra at chucken
- For att lossa chucken
- For att dra at handtaget
- För att lossa handtaget
- Forvaring av borrspetsar
- Spindellås
- Vattenpass
- Väljare für vãxelinställig
STANDARDTILLBEHÖR
Sekundärhandtag och djupmäture
ANVÄNDNING
ANVÄNDNINGSOMRÄDEN
(Använd endast i de syften som räknas upp nedan.)
Borrning i tramaterial och hartsplattor.
Borning i betong (endast slagborning).
Borrning i metall: stal, massing, aluminiumplattor, rostfritt stal & ror.
STRÖMBRYTARE
Sefigur1&3.
Det har verktyget kan startas och stannas genom att trycka in och slappa upp avtryckaren (1).
- Hastigheten justeras beroende på hur här du trycker på avtryckaren.
ÄNDRA ROTATIONSRIKTNING
Sefigur2.
For att andra rotationsriktning, stanna verktyget och tryck på lagesväljaren framåt/bakåt (2).
När bakätvaljaren ar intryckt roterar borrspetsen motsols.
SÄTTA DIT OCH TA BORT BORRSPETS
Sefigur4.
Satt in borrspeten (9) i chucken så langt in den plana delen av skaatet gär.
- Dra Åt chucken ordentligt genom att rotera chuckhuvudet medsols (12).
Borrspetersen kan tas bort genom att rotera chicken motsols (13).
VAXLA MELLAN BORRNING OCH SLAGBORRNING BORRNINGSLAGE
Sefigur5.
BORRNINGSLAGE: For vanlig bornning, vrid vredet till " vilket gør att" -symbolen visas.
SLAGBORRNINGSLAGE: For slagborning, vrid vredet till "vilket gör att"-symbolen visas.
Svenska
ANVÄNDNING
TACK ALDRIG OVER VENTILATIONSHÄLEN (10). DE MÄSTE ALLTID VARA ÖPPNA FÖR ATT KYLAMOTORN.
BORRNING I TRA
BORRNING I METALL
Använd inte slagborrning vid arbete med dessa material.
BORRNING I BETONG
Sten och betong borras normalt med slagborrningslaget.
Vid borrning i känsliga material, som exemplVIS kakel,
I djupa hal skorbspetsen dras ut dà och dà für atta bort skrρ frän borrspetsen och hålet.
SEKUNDÄRHANDTAG OCH DJUPMATARE
Sefigur6.
Sekundärhandtag
Sekundärhandtaget (8) kan roteras 360^ .
Djupmatare
Häl av en bestämd langd kan borras med hög noggrannhet genom att användajupmätaren (7).
Hålens djupkommen att bli avständet franspetsen pà borrspetsen till spetsen pà djupmätaren.
FÖRVARING AV BORRSPETSAR
Se figur 7.
SPINDELLAS
Sefigur8.
ÄNDRA ROTATIONSHASTIGHETEN
Sefigur6.
Rotationshastigheten kan endast andras när verktyget ar stillastäende.
Väljaren für vãxelinställning (19) ar placerad på vänstra sidan av maskinen.
När valjaren stå i Lage “1” anvander verktyget lagsta växeln.
När valjaren stared lage "2" anvander verktyget hösta vaxeln.