EID11002RV - Boremaskine RYOBI - Gratis brugsanvisning og manual
Find enhedens vejledning gratis EID11002RV RYOBI i PDF-format.
Brugerspørgsmål om EID11002RV RYOBI
0 spørgsmål om dette apparat. Besvar dem du kender, eller stil dit eget.
Stil et nyt spørgsmål om dette apparat
BRUGSANVISNING EID11002RV RYOBI
PRODUKTSPECIFICATIONER
| EID11002RV | |
| Spænding | 230 V ~ 50 Hz |
| Patronens kapacitet | 13 mm (1/2") |
| Borekapacitet | |
| træ | 50 mm |
| stål | 13 mm |
| beton | 20 mm |
| Tilfør effetekt | 1100 W |
| Tomgangshastighed | 0-1,200 / 0-3,200 oJ |
| Slag pr. minut | 0-19,000 / 0-51,000 |
| Egenvægt | 3.38 kg |
BESKRIVELSE
- Udloserkontakt
- Fremad / baglaens vaelger
- Noglefrispaendepatron
- Variabel hastighedsvaelger
- Laseknap
- Knap tilændring af boreindstilling
- Dybdemäler
- Hjælpehändtag
- Bor (medfolger ikke)
- Ventillationshuller
- Indikator for aktiveret værktoj
- Stramning af spændepatron
- Abning af spændepatron
- Stramning af händtag
- Frigorelse af händtag
- Opbevaringsrum til bor
- Aksellås
- Vaterpas
- Gearomskifter
STANDARDTILBEHOR
(Anvend kun til nedenstäende formål.)
Boring i trae, materialer og harpiksplader.
Boring i beton (kun slagboring).
Boring i metal: Stål, messing, aluminiumsplader, rustfrit stål og rør.
KONTAKT
Se Figur 1 & 3.
Dette redskab kan startes og stoppes ved at trykke og slippe udloserkontakten (1).
- Hastigheden kan justeres ved at styre trykket der saettes på udloseren.
AENDRING AF ROTATIONSRETNING
Se Figur 2.
For at aendre rotationsretningen skal du stoppe værktog skubbe vælgeren (2) frem eller tilbage.
Nár fremad-vælgeren er skubbet ind, roterer boret i urets retning set fra redskabets handtagsende.
Nar baglaens vaelgeren er trykket ind, roterer boret mod urets retning.
ANBRINGALSE OG FJERNELSE AF BORET
Se Figur 4.
Anbring boret (9) sä langt ind i spændepatronen som muligt, som den blanke del af boret kan.
Stram spændepatronen ved at dreje dens hoved i urets retning (12).
Boret fjernes ved at dreje spaendepatronen mod urets retning (13).
SKIP MELLEM BORING OG SLAGBORING BOREINDSTILLING
Se Figur 5.
Knappen (6) til skift mellem almindelig boring og slagboring er anbragt overst på værktøjet.
BORING METAL
Brug ikke slagboring på disse materialer.
BORING I BETON
I dybe borehuller skal boret fra tid til anden trækkes ud for at fjerné partikler fra bor og hul.
HJELPEHANDTAGOG DYBDEMÄLER
Se Figur 6.
Hjælpehändtag
Hjaelpehandtaget (8) kan drejes 360^ .
Der kan bores huller med en bestem dybde ved hjælp af dybdemåleren (7).
Hullets dybde er afstanden fra borets ende til enden af dybdemåleren.
OPBEVARINGSRUM TIL BOR
Se Figur 7.
AKSELLAS
Se Figur 8.
AENDRING AF ROTATIONSHASTIGHED
Se Figur 6.
Rotationshastigheden kan kun ændres, nrværktjojet er stoppet.
Gearomskifteren (19) er på husets venstre side.
Nár omskifteren stared på "1", er vaerktojet i lav't gear.
Nar omskifteren staredp“2”,erveerktojetihojt gear.