EID11002RV - Pora RYOBI - Ilmainen käyttöohje ja opas
Löydä laitteen käyttöohje ilmaiseksi EID11002RV RYOBI PDF-muodossa.
Käyttäjien kysymyksiä aiheesta EID11002RV RYOBI
0 kysymys tästä laitteesta. Vastaa tuntemiisi tai esitä omasi.
Esitä uusi kysymys tästä laitteesta
KÄYTTÖOHJE EID11002RV RYOBI
Pidä kuulonsuojaimia, kun käytät iskuporakonetta.
Melulle altistuminen voi aiheuttaa kuulon heikkenemista.
Käytä työkalun mukana toimitettua lisakahvaa.
Tyokalun hallinnan menettäminen voi aiheuttaa
vakavia ruumiinvammoja.
| EID11002RV | |
| Jännite | 230V ~ 50 Hz |
| Istukan koko | 13 mm (1/2") |
| Porausteho | |
| puu | 50 mm |
| teräs | 13 mm |
| betoni | 20 mm |
| Keskiteho | 1100 W |
| Tyhåkänty | 0-1,200 / 0-3,2 |
| Iskujen määrä minuutissa. | 0-19,000 / 0-51 |
| Nettopaino | 3.38 kg |
KUVAUS
- Liipaisin
- Eteen/taaksepain-valitsin
- Avaimeton istukka
- Nopeussa ato
- Lukituspainike
- Poraustilan vaihtonuppi
- syvyysmitta
- Lisakahva
- Tera (ei mukana)
- Tuuletusaukot
- Virran merkkivalo
- Istukka kirsty
- Istukka lôystyy
- Kahva kirstyy
- Kahva lóystyy
- Terakotelo
- Karan lukitus
- Vesitasain
- Vaihdekytkin
VAKIOLISÄLAITTEET
Lisakahva ja syvyysmitta
KÄytto
KÄYTTÖKOHTEET
(Kayta ainoastaan alla mainittuihin tarkoituksiin)
Puu ja hartsipahvin poraus
- Betonin poraus (vain iskuporaus)
- Metallin poraus: teras, messinki, alumiinpelti, ruostumaton teras ja putket
KYTKIN
Viittaa kuvin 1 ja 3.
Tama tyokalu voidaan kaynnistaa ja pysayttapuristamalla liipaisinta (1) ja vapauttamalla se.
Nopeutta voidaan saatau puristamalla liipaisinta eri voimalla.
Poran maksiminopeutta voidaan vaihtaa saatamalla nopeussaadintä (4).
KIERTOSUUNNAN VAIHTO
Viittaa kuvaan 2.
Voit muuttaa kiertosuntaa pysayttamalla tyokalun ja painamalla eteen/taaksepain-valitsinta (2).
Kun eteenpain-valitsin on painettu sisäan, tera pyorii kahvasta katsottuna myotapäivän,
Kun taaksepain-valitsin on painetu sisään, terä pyörii vastapäivän.
TERÄN ASENTAMINEN JA IRROTTAMINEN
Viittaa kuvaan 4.
Aseta porantera (9) istukkaan niin pitkalle kuin sen varren silea osa menee.
Kiristä istukka kiertamalla sen pääta myötapäiväan (12).
- Tera voidaan irrottaa kiertamalla istukkaa vastapäivän (13).
VAIHTAMINEN PORAUS- JA ISKUPORAUSTILAN VÄLILLÄ
Viittaa kuvaan 5.
Poraustilanuppi (6), jolla valitaan poraus- tai iskuporaustila, sijaitsee tyokalun ylapuolella.
PORAUSTILA: Kännä nuppi asentoon " ─ ─", joloin nakyviin tulee porausta tarkoittava " ─ ─".
ISKUPORAUSTILA: Kännä nuppi asentoon ” „ jolloin nakyviin tulee iskuporausta tarkoittava “
Suomi
KAYTTO
KÄYTTÖ
PUUN PORAAMINEN
Jotta porausreikä ei lohkeilisi rumasti vastapuolelta, aseta tyokappaleen alle hukkapala.
METALLIN PORAAMINEN
Alä käytä näden materiaalien poraukseen iskuporausasentoa.
BETONIN PORAAMINEN
Kivä ja muurattuja rakenteita porataan tavalliseti iskuporaustilassa.
LISAKAHVA JA SYVYYSMITTA
Viittaa kuvaan 6.
Lisakahva
Lisakahvaa (8) voidaan käntäa 360^ .
Syvyysmitta
Tietyn syvyisiä reikiä voidaan porata tasmalliseti syvyysmitalla (7).
Reián syvydeksi tulee terän kärjen etäisyss syvyssmitan kärjesta.
TERAKOTELO
Viittaa kuvaan 7.
KARAN LUKITUS
Viittaa kuvaan 8.
Jotta poranterät olisi helppo vaihtaa, porassa on
KIERTONOPEUDEN MUUTTAMINEN
Viittaa kuvaan 6.
Kiertonopeutta voi saataa ainoastaan, kun pora on pysahdyksissä.
Vaihdekytkin (19) sijaitsee kotelon vasemmalla puolella.
- Kun ktykin on asennossa "1", pora on pienellä vaïhteella.
Kun kytkin on asennossa "2", pora on suurella vaihteella.
VESITASAIN
Viittaa kuvaan 1.
VIRRAN MERKKIVALO
HUOLTO
ALA TEE SÄTÖJÄ MOOTTORIN KÄYDESSÄ.
HUOMIO
SÄLYTÄ NÄMÄ OHJEET MYÖHEMPÄÄ TARVETTA VARTEN.
YMPÄRISTÖNSUOJELU
Kierrata raaka-aineet, ala heita niitta roskin.
Suomi
SYMBOLIT
Turvavaroitus
V Voltti
Hz Hertz
Vaihtovirta
W Watti
n。 Tyhjakayntinopeus
min-1 Kierrosten tai likkeiden märä minuutissa
CE-vastaavuus
Kaksoiseristys
Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käynistämista
Kierrata raaka-aineet, ala heita niitta roskiin.
Lajtitele jatteet ja vie romutettavat koneet,
lisavarusteet ja pakkaumsaterialit erikoisjatteille tarkoitettuun keräys-pisteeseen
Norsk
SPESIELLE SIKKERHETSFORSKRIFTER
■ Bruk hørsvern nár du bruker slagboremaskin.
Stoyen kan svekke horselen.
PRODUKTEGENSKAPER
| EID11002RV | |
| Spenning | 230 V ~ 50 Hz |
| Chuckkapasitet | 13 mm (1/2") |
| Borekapasitet | |
| treverk | 50 mm |
| stål | 13 mm |
| betong | 20 mm |
| Opptatt effekt | 1100 W |