EID11002RV - Drill RYOBI - Free user manual and instructions
Find the device manual for free EID11002RV RYOBI in PDF.
User questions about EID11002RV RYOBI
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
USER MANUAL EID11002RV RYOBI
Wear ear protectors with impact drills. Exposure to noise can cause hearing loss.
Use auxiliary handles supplied with the tool. Loss of control can cause personal injury.
SPECIFICATIONS
| EID11002RV | |
| Voltage | 230 V ~ 50 Hz |
| Chuck capacity | 13 mm (1/2") |
| Drilling capacity | |
| in wood | 50 mm |
| in steel | 13 mm |
| in masonry | 20 mm |
| Input | 1100 W |
| No load speed | 0-1,200 / 0-3,200 min-1 |
| Blows per minute | 0-19,000 / 0-51,000 min-1 |
| Weight | 3.38 kg |
DESCRIPTION
- Trigger Switch
- Forward / Reverse Selector
- Keyless Chuck
- Variable Speed Selector
- Lock-on Button
- Drill Mode Shift Knob
- Depth Gauge
- Auxiliary Handle
- Bit (Not included)
- Air Vents
- Livetool IndicatorTM
- To Tighten Chuck
- To Loosen Chuck
- To Tighten Handle
- To Loosen Handle
- Bit Storge
- Spindle Lock
- Bubble Level
- Gear Setting Switch
STANDARD ACCESSORIES
Auxiliary handle and Depth Gauge.
OPERATION
APPLICATIONS
(Use only for the purposes listed below.)
Drilling wood, materials and resin boards.
Drilling concrete (impact drilling only).
Drilling metal: steel, brass, aluminum sheets, stainless steel & pipe.
SWITCH
See Figure 1 & 3.
This tool can be started and stopped by squeezing and releasing the trigger switch (1).
The speed can be adjusted in either gear by controlling the force applied to the trigger.
CHANGING THE ROTATION DIRECTION
See Figure 2.
To change the direction of rotation, stop the tool and push the forward / reverse selector (2).
- When the reverse selector is pushed in, the bit rotates counterclockwise.
MOUNTING AND REMOVING THE BIT
See Figure 4.
Insert the drill bit (9) into the chuck as far as the plain part of its shank will go.
- Tighten the chuck securely by rotating the chuck head in a clockwise direction (12).
The bit can be removed by rotating the chuck in a counterclockwise direction (13).
CHANGING BETWEEN DRILLING AND IMPACT DRILLING MODE
See Figure 5.
DRILLING MODE: Shift the knob to the " " and showing " " symbol for drilling.
English
OPERATION
OPERATING
NEVER COVER THE AIR VENTS (10) SINCE THEY MUST ALWAYS BE OPEN FOR PROPER MOTOR COOLING.
DRILLING IN WOOD
DRILLING IN METAL
Do not use impact drilling mode on these materials.
DRILLING IN CONCRETE
Stone and masonry are generally drilled in the impact drilling mode.
See Figure 6.
Auxiliary handle
The auxiliary handle (8) can be rotated 360^ .
Depth gauge
Holes of a fixed depth can be accurately bored by using the depth gauge (7).
The depth of the hole will be the distance from the end of the bit to the end of the depth gauge.
BIT STORAGE
See Figure 7.
SPINDLE LOCK
See Figure 8.
CHANGING THE ROTATION SPEED
See Figure 6.
The rotation speed can only be changed when the tool is at a standstill.
The gear setting switch (19) is on the left side of the housing.
- When the switch is in position "1" the tool is in the low gear.
- When the switch is in position "2" the tool is in the high gear.