EMS180RV - Sander RYOBI - Free user manual and instructions
Find the device manual for free EMS180RV RYOBI in PDF.
User questions about EMS180RV RYOBI
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
USER MANUAL EMS180RV RYOBI
- On/off switch
- Dust collection box
- Variable speed control selector
- Live tool indicator
- Triangular detail pad
- Sheet pad
- Triangular detail sanding sheet
- Non-adhesive sandpaper
- Quick change hook and loop pad
- Cover
- Finger pad
- Lock
- Hex key
- Paper clamp
SPECIFIC SAFETY INSTRUCTIONS FOR SANDERS
Always wear safety goggles and a dust mask when sanding, especially sanding over-head.
The machine is not suitable for wet sanding.
WARNING
Do not throw sanding dust on an open fire because materials in fine particle form may be explosive.
WARNING
SPECIFICATIONS
Voltage 230V-240V\~50Hz
Power 180W
Orbital minute 6000-12000 min-1
Pad size
Triangular pad 168 x 100 mm