RYOBI EAG750RS - Kværn
EAG750RS - Kværn RYOBI - Gratis brugsanvisning og manual
Find enhedens vejledning gratis EAG750RS RYOBI i PDF-format.
📄 109 sider Dansk DA Download 💬 AI-spørgsmål ⚙️ Specif.
Notice RYOBI EAG750RS - page 33
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
SKIP
Ofte stillede spørgsmål - EAG750RS RYOBI
Brugerspørgsmål om EAG750RS RYOBI
0 spørgsmål om dette apparat. Besvar dem du kender, eller stil dit eget.
Stil et nyt spørgsmål om dette apparat
E-mailen forbliver privat: den bruges kun til at underrette dig, hvis nogen svarer på dit spørgsmål.
Ingen spørgsmål endnu. Vær den første til at stille et.
BRUGSANVISNING EAG750RS RYOBI
OBS! Denne brugervejledning skal gennemlæses inden maskinen tage i brug.
  1. Slibeskive
  2. Sikkerhedsafskærmning
  3. Hjælpehåndtag
  4. Aksellåseknap
  5. Start-stopknap
  6. Udvendig fl ange
  7. Yderfl ange
  8. Drivaksel
  9. Servicenøgle
  10. Låsegreb for sikkerhedsafskærmning
  11. Kontrollampe for strømtilslutning
ALMINDELIGE SIKKERHEDSREGLER
SIKKERHEDSREGLER FOR SLIBE:
■Hvis denne regel ikke overholdes, kan der ske ulykker, så man kommer alvorligt til skade.
■Anvend ikke værktøjet i nærheden af brændbare stoffer. De kan blive antændt af gnister.
Dansk
YDERLIGERE SIKKERHEDSANVISNINGER FOR ALLE OPERATIONER
Andre almindelige sikkerhedsregler Tilbageslag
■Never place your hand near the rotating accessory. Tilbehør kan tilbageslag over din hånd.
SÄERLIGE SIKKERHEDSREGLER
■Undersøg, om slibeskivens diameter passer til
værktøjet og slibeskiven til akslen.
■Slibeskiverne skal håndteres forsigtigt og opbevares efter fabrikantens anvisninger.
■Læg ikke genstande oven på slibeskiverne.
■Slibeskiver skal opbevares tørt.Slibeskiverne må ikke anvendes til andre formål end slibearbejder.
■Slibeskiven bliver ved med at dreje rundt, efter værktøjet er slukket, på grund af inertien.
■Se efter, om slibeskiven er monteret efter anvisningerne i denne brugervejledning.
■Sørg for, at arbejdsstykket er forsvarligt fastholdt.
■Brug kun anbefalede tilbehørsdele.
■Brug altid sikkerhedsbriller og høreværn.
■Eventuelt anvendes andet beskyttelsesudstyr som handsker, forklæde eller hjelm.
■Skiveflangen og yderflangen skal have samme udvendige diameter.
■Når der arbejdes med værktøjet, skal det holdes fast med begge hænder.
SPECIFIKATIONER
Spænding230 V - 240 V ~50 Hz230 V - 240 V ~50 Hz
Strømforsyning750 W 750 W
AkselgevindM14 M14
Mærkehastighed11,000 min ^-1 11,000 min ^-1
Samlet længde310 mm 310 mm