RYOBI EAG750RS - Kvarn
EAG750RS - Kvarn RYOBI - Gratis bruksanvisning och manual
Hitta enhetens manual gratis EAG750RS RYOBI i PDF-format.
📄 109 sidor Svenska SV Ladda ner 💬 AI-fråga ⚙️ Specif.
Notice RYOBI EAG750RS - page 37
Valj ditt sprak och ange din e-post: vi skickar en specifikt oversatt version.
SKIP
Vanliga frågor - EAG750RS RYOBI
Användarfrågor om EAG750RS RYOBI
0 fråga om denna apparat. Svara på dem du kan eller ställ din egen.
Ställ en ny fråga om denna apparat
Inga frågor ännu. Var den första att ställa en.
BRUKSANVISNING EAG750RS RYOBI
Observera! Det är nödvändigt att läsa instruktionerna i denna bruksanvisning innan användning.
  1. Slipskiva
  2. Skyddskåpa
  3. Extrahandtag
  4. Låsknapp för axeln
  5. Strömbrytare
  6. Fläns
  7. Yttre fl äns
  8. Drivaxel
  9. Servicenyckel
  10. Låsspak för skyddskåpa
  11. Indikator för nätanslutning
ALLMÄNNA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER
SÄKERHETSFÖRESKRIFTER FÖR SLIPMASKINER:
■Underlåtenhet att följa denna föreskrift kan förorsaka olyckor och allvarliga kroppsskador.
■Använd inte verktyget i närheten av lättantändliga produkter. Gnistor kan antända dem.
NOTERA: Nedanstående föreskrift gäller endast verktyg om är speciellt konstruerade för att användas
Svenska
med kylvätskor.
YTTERLIGARE SÄKERHETSFÖRESKRIFTER FÖR ALL VERKSAMHET
Andra allmänna säkerhetsföreskrifter Återslag
SPECIFIKA SÄKERHETSREGLER
■Slipskivorna skall förvaras på en torr plats.
■Placera inget föremål på slipskivorna.
■Slipskivorna får inte användas för andra arbeten än slipning.
■Slipskivorna måste ställas undan och hanteras med varsamhet, enligt tillverkarens anvisningar.
■Försäkra dig om att slipskivan har monterats enligt instruktionerna i denna bruksanvisning.
■Kontrollera att arbetsstycket är ordentligt fastspänt.
■Använd endast rekommenderade tillbehör.
■Kom ihåg att alltid använda skyddsglasögon och hörselskydd.
■Använd vid behov även andra skydd, som till exempel handskar, förkläde eller hjälm.
■Slipskivans fläns och den yttre flänsen skall ha samma ytterdiameter.
■Håll stadigt i verktyget med båda händerna när du använder det.
Svenska
SPECIFIKATIONER
Modell EAG750RS EAG750RB
Slipskivans diameter115 mm (4.5 in) 125 mm (5 in)
Tjocklek 6 mm 6 mm
Spänning230 V - 240 V ~230 V - 240 V ~
50 Hz50 Hz
Matningsspänning 750 W 750 W
AxelgängningM14M14
Hastighet11,000 min ^-1 11,000 min ^-1
Totallängd310 mm310 mm