IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - Effect machine
ERUPTION-1500 - Effect machine IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free ERUPTION-1500 IBIZA SOUND in PDF.
📄 48 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - page 2
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about ERUPTION-1500 IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL ERUPTION-1500 IBIZA SOUND
text_image ibiza LIGHT
DMX FOG MACHINE
WITH LED & REMOTE CONTROL 1500W
Ref.: ERUPTION-1500
Code: 16-2073
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - 1
MANUAL
EN- Instruction Manual - p. 2
UNPACKING INSTRUCTIONS
CONTENTS OF THE CARTON
• 1 pc. ERUPTION-1500
• 1 pc wireless remote control with receiver
- 1 pc. user manual
- 1 pc. power cable
EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 1
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 2
An exclamation mark in a triangle indicates particular risks in handling or operating the appliance.
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 3
The unit complies with UK standards
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 4
For indoor use only
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 5
Keep a safety distance of at least 1m from walls or any other inflammable objects and/or surfaces
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 6
Protection class I. Requires an earth connection
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - EXPLANATION OF SYMBOLS ON THE SILKSCREEN - 7
CAUTION DO NOT OPEN THE HOUSING SHOCK HAZARD
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - CAUTION DO NOT OPEN THE HOUSING SHOCK HAZARD - 1
Please read this manual carefully before operating this product.
SAFETY RECOMMENDATIONS
  • Make sure that the available voltage is not higher than stated at the end of this manual.
  • This device is allowed for indoor use only.
  • Do not shake the device. Avoid brute force when installing or operating it.
DISCONNECT DEVICE: The power outlet must be installed near the equipment and be easily accessible.
IMPORTANT NOTES
  • Before filling the fog liquid, please unplug the unit from the mains.
    • After use, switch the fog machine off and unplug it from the mains
  • The fog spray is very hot, please keep a distance of at least 5 meters when using it
DISPLAY
Button functions:
MENU: Press to go to the next page. If you are in an operating mode, press to exit the mode.
▲ UP: Increase the value
▼ DOWN: Decrease the value
ENTER: Confirm the value and exit
CONNECTION OF A SIGNAL CABLE
The connection between the output of the master unit and the input of the slave unit must be carried out by a 3-pin XLR cable. Connect the signal cable from the DMX output of the controller to the DMX IN socket of the master unit, then connect the DMX OUT socket of the master to the DMX IN socket of the slave, etc. until you have connected all slaves. Insert the last connector to the input of the last machine. (Note: the core diameter of every cable should be 0.5mm at least, double core screened cable should be used).
Note: Make sure that the internal wires of the 3 pins XLR cable don't touch each other nor the connector.
A DMX signal terminator is recommended on the output of the last unit of the chain. A DMX terminator is a XLR connector with a 120Ω resistor between pin 2 and pin 3 of the XLR connector
OPERATION
Control panel operation
MACHINE TEMPERATURE SETTING:
DMX ADDRESS SETTING AND CHANNEL TABLE:
When "F" is displayed, press the Menu button to select "d001". Then press UP/DOWN button to set up the address from d001-d512.
DMX TABLE:
Channel Value Content
CH1 0-255 Start to fog
CH2 0-255 Red LED dimming
CH3 0-255 Green LED dimming
CH4 0-255 Blue LED dimming
CH5 0-255 LED strobe
CH6 0-255 LED color jump
CH7 0-255 LED color gradual change
Plug the supplied receiver into the WIRELESS REMOTE CONTROL socket on the side panel of the machine.
The buttons on the supplied wireless remote control have following functions:
R: Red LED control
G: Green LED control
B: Blue LED control
FOG: Start to fog
INSTALLING THE BATTERY IN THE REMOTE CONTROL
  • Place the wireless remote face down on a flat surface.
  • Remove the old battery and install the new one (23A 12V alkaline) with the correct polarity.
  • Gently slide the battery compartment closed. It locks automatically.
RECOMMENDATIONS FOR BATTERIES
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - RECOMMENDATIONS FOR BATTERIES - 1
Batteries shall not be exposed to excessive heat such as sunshine, fire or the like.
AUTOMATIC TURN OFF FUNCTION:
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - AUTOMATIC TURN OFF FUNCTION: - 1
text_image F365
MENUENTER
IBIZA SOUND ERUPTION-1500 - AUTOMATIC TURN OFF FUNCTION: - 2
CLEANING AND USING FREQUENCY OF THE PRODUCT
Please clean the fog machine periodically in order to keep it in good condition.
  • Remove the nozzle before the fog machine is warming up. Use vinegar to clean it and keep clear
  • Please use a dry cloth for cleaning, please clean the machine thoroughly before you store it.
SPECIFICATIONS
Voltage220V-240V~ 50/60Hz
Power1500W
Fuse8A
Warm up time5-6minutes
Max. continuous operating time8-15 seconds
Max. spray heightAbout 6-8m
Fog outputAbout 900 m^3 /min
LED source24 x 3W RGB
Remote control batteryAlkaline E23A / 12V
Channels7CH
Tank capacity2.3L
Weight6.7Kg
Dimensions410 x 350 x 205mm