ERUPTION-1500 - Effektmaskin IBIZA SOUND - Gratis bruksanvisning och manual
Hitta enhetens manual gratis ERUPTION-1500 IBIZA SOUND i PDF-format.
Användarfrågor om ERUPTION-1500 IBIZA SOUND
0 fråga om denna apparat. Svara på dem du kan eller ställ din egen.
Ställ en ny fråga om denna apparat
BRUKSANVISNING ERUPTION-1500 IBIZA SOUND
SE - Bruksanvisning - sid. 34
CE I enlighet med kraven i CE-standarder
Produkten är endast för inomhusbruk
Klass I-skydd: Anslut endast till ett jordat eluttag
1m Minsta avstånd mellan apparaten och andra föremål
SÄKERHETSREKOMMENDATIONER
- Se till att den tillgängliga spänningen inte är högre än vad som anges i slutet av denna manual.
- Vid första uppstart kan viss rök eller lukt uppstå. Detta är normalt och bör minska gradvis.
- Denna enhet är endast tillåten för inomhusbruk.
- Skaka inte enheten. Undvik brute force när du installerar eller använder den.
KOPPLA UR ENHET: Strömuttaget måste installeras nära utrustningen och vara lättillgängligt.
UPPACKNINGSINSTRUKTIONER
KARTONGENS INNEHÅLL
1 st. ERUPTION-1500
1 st trådlös fjärrkontroll med mottagare
- Innan du fyller på dimvätskan, vänligen koppla bort enheten från elnätet.
- Efter användning, stäng av dimmaskinen och koppla ur den från elnätet
- Dimsprayen är mycket varm, håll ett avständ på minst 5 meter när du använder den
- Vänligen rör inte vid ytan på dimmaskinen under användning eftersom höljet när 40-80°C
VISA
Knappfunktioner:
MENU: Tryck för att gå till nästa sida. Om du är i ett driftsläge, tryck på för att lämna läget.
▲ UPP: Öka värdet
▼ NED: Minska värdet
ENTER: Bekräfta värdet och avsluta
ANSLUTNING AV EN SIGNALKABEL
Anslutningen mellan masterenhetens utgång och slavenhetens ingång måste utföras med en 3-polig XLR-kabel. Anslut signalkabeln från DMX-utgången på styrenheten till DMX IN-uttaget på masterenheten, anslut sedan DMX OUT-uttaget på mastern till DMX IN-uttaget på slaven, etc. tills du har anslutit alla slavar. Sätt i den sista kontakten till ingången på den sista maskinen. (Obs: kärndiametern för varje kabel bör vara minst 0,5 mm, dubbelkärnad skärmad kabel ska användas).
En DMX-signalterminator rekommenderas på utgången från den sista enheten i kedjan. En DMX-terminator är en XLR-kontakt med ett 120 Ω -motständ mellan stift 2 och stift 3 på XLR-kontakten
DRIFT
Manövrering av kontrollpanelen
MASKINENS TEMPERATURINSTÄLLNING:
DMX-ADRESSINSTÄLLNING OCH KANALTABELL:
När "F" visas, tryck på menyknappen för att välja "d001". Tryck sedan på UPP /NER-knappen för att ställa in adressen från d001-d512.
DMX-TABELL:
| Channel Value Content | ||
| CH1 0-255 Börja dimma | ||
| CH2 0-255 Röd LED-dimning | ||
| CH3 0-255 Grön LED-dimning | ||
| CH4 0-255 Blå LED-dimning | ||
| CH5 0-255 LED strobe | ||
| CH6 0-255 LED färghopp | ||
| CH7 0-255 LED färg gradvis förändring |
FJÄRRKONTROLL DRIFT
Anslut den medföljande mottagaren till den TRÅDLÖSA FJÄRRKONTROLL- uttaget på maskinens sidopanel.
Knapparna på den medföljande trådlösa fjärrkontrollen har följande funktioner:
R: Röd LED-kontroll
G: Grön LED-kontroll
B: Blå LED-kontroll
DIMA: Börja dimma
INSTALLERA BATTERIET I FJÄRRKONTROLLEN
Placera den trådlösa fjärrkontrollen med framsidan nedåt på en plan yta.
Skjut luckan till facket i pilens riktning för att öppna batterifacket.
Ta bort det gamla batteriet och installera det nya (23A 12V alkaliskt) med rätt polaritet.
Stäng batterifacket försiktigt. Den låser sig automatiskt.
REKOMMENDATIONER FÖR BATTERIER
Batterier får inte utsättas för överdriven värme som solsken, eld eller liknande.
AUTOMATISK AVSTÄNGNINGSFUNKTION:
text_image
F365MENUENTER
RENGÖRING OCH ANVÄNDNINGSFREKVENS AV PRODUKTEN
Rengör dimmaskinen med jämna mellanrum för att hålla den i gott skick.
ANDRA INSTRUKTIONER:
Använd en torr trasa för rengöring, rengör maskinen noggrant innan du förvarar den.
SPECIFICATIONER
| Spänning | 220V-240V~ 50/60Hz |
| Effekt | 1500W |
| Säkring | 8A |
| Uppvärmningstid | 5-6 minuter |
| Max. kontinuerlig drifttid | 8-15 sekunder |
| Max. spruthöjd | Ca 6-8m |
| Dimeffekt | Ca 900m3/min |
| LED-källa | 24 x 3W RGB |
| Fjärrkontroll batteri | Alkaline E23A / 12V |
| Kanaler | 7CH |
| Tankvolym | 2,3L |
| Vikt | 6,7 kg |
| Mått | 410 x 350 x 205 mm |