SLK12A-TWS - Speaker IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free SLK12A-TWS IBIZA SOUND in PDF.
User questions about SLK12A-TWS IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
USER MANUAL SLK12A-TWS IBIZA SOUND
text_image
ibiza SOUNDACTIVE SOUND SYSTEMS with TWS, USB, Bluetooth
Ref.: SLK12A-TWS / SLK15A-TWS
Code: 15-2447 / 15-2448
natural_image
EN- Instruction Manual - p. 3
WITH USB, BLUETOOTH, SD & TWS INSTRUCTION MANUAL
EXPLANATION OF SIGNS
An exclamation mark in a triangle indicates particular risks in handling or operating the appliance.
CAUTION DO NOT OPEN THE HOUSING SHOCK HAZARD
CE Accordance with the requirements of CE standard
Class I protection: Connect only to an earthed mains outlet
The product is for indoor use only
IMPORTANT SAFETY INSTRUCTIONS AND DANGER WARNINGS
- Please read the manual carefully and keep it for future reference.
- The product shall be connected to a power supply only of the type described.
- Unplug the product from the wall socket when it is not to be used for a long time.
- Do not remove the cover or back, as there are no user-serviceable parts inside.
- Do not place on the product as naked flame source, such as lighted candles.
- Do not use the product in a tropical climate. Only for use in temperate climates.
- To avoid injury or falls, only lift the device using the handle provided.
- To avoid injury or falls, do not use the product as a seat.
• To avoid hearing loss, do not expose yourself to high volume levels for long periods of time.
DISCONNECT DEVICE: The power outlet must be installed near the equipment and be easily accessible.
SONIC GUARD
OPERATION
Prior to switching the unit on, turn down the volume to the minimum.
Plug the supplied mains lead into the AC input socket on the rear side. Make sure that the supplied mains voltage is 220-240V\~50Hz/60Hz. Set the I/O switch on the rear panel to "I". The switch and the blue LED on the front panel light up. Insert an SD card or USB stick in the appropriate slot. The LCD lights up. Make the settings according to your requirements via the controls on the rear panel or the supplied remote control.
PLAY MP3/WMA MUSIC
- Switch on power. The LED indicator (19) lights up.
- Insert a USB stick (2) or an SD card (3) into the relevant input
- Select USB via the MODE button (4)
- Select a title via the ◀ or ▶ (6) buttons and press ▶ || (8)
- Insert an RCA plug into the LINE IN sockets (17) or a jack plug into the LINE/MIC inputs (16).
- Adjust the volume (10)
MIC INPUTS
If you connect one or two microphones to the MIC inputs (16), set the selector switch (15) to MIC.
Control the microphone volume with volume control (10).
REC FUNCTION
USE OF THE BLUETOOTH FUNCTION
- Press the MODE button until BLUETOOTH displays. The BLUETOOTH function is now activated.
- Activate the Bluetooth function on your smartphone or any other tablet PC.
- The product appears under the name « IBIZA-PORT » and is ready to be connected to your equipment.
- Now play your music via the portable sound system. Set the volume via the Master volume button.
TWS FUNCTION
- Switch on both speakers and press the MODE button to set both speakers into Bluetooth mode.
- Keep the TWS button on one of the speakers (master speaker) pressed for 3 seconds.
- After a few seconds, one speaker will be the right channel and the other speaker the left channel.
CONTROLS ON THE REAR PANEL
Display
USB port
SD socket
MODE: Cycle through USB / LINE / BLUETOOTH
EQ: Press to cycle through different music styles
Previous/next/volume control
TWS/Repeat mode
REC/Playback recorded file
Play/Pause
Microphone Volume
MIC ECHO control
Treble control
Bass control
Line volume control
Line / Mic input selector
Microphone/Line inputs
Line input
Mix output
Power indicator: lights up when the unit is switched on
ON/OFF switch
Fuse
Mains input
REMOTE CONTROL
ON/OFF button
MODE: Press until the desired operating mode is displayed
MUTE: Sound stop
▶ Play/pause: Press to play a track, press to pause. In FM mode: Search for radio stations
REC: Press to start, stop and play a recorded file
«/CH-: back to the previous track. In FM mode: back to the previous radio station
▶/CH+: Go to the next track. In FM mode: Go to the next radio station
RPT: Repeat one/repeat all tracks
TWS: Press to switch the unit into TWS pairing mode to connect to a 2nd SLK-A-TWS box
VOL-: Reduce the volume
Vol+: Increase the volume
EQ: Select among several sound modes (Rock, Pop, Jazz, Classic, Flat)
Number buttons: Press the number of the desired track
ENTER: Once you have made your selection, press ENTER to confirm.
text_image
WARNING: Do not swallow the battery. Danger of chemical burns.
CARE
SPECIFICATIONS
| MODEL SLK12A-TWS SLK15A-TWS | ||
| Power supply 220-240V~ 50/60Hz 220-240V~ 50/60Hz | ||
| Max. power 700W 800W | ||
| Woofer 12" / 30cm 15" / 38cm | ||
| Frequency range 40Hz - 20kHz 35Hz - 20kHz | ||