IBIZA SOUND DJM150BTVHF - Mixer
DJM150BTVHF - Mixer IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free DJM150BTVHF IBIZA SOUND in PDF.
📄 36 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice IBIZA SOUND DJM150BTVHF - page 2
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about DJM150BTVHF IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL DJM150BTVHF IBIZA SOUND
USB STEREO MIXER
TABLE DE MIXAGE STEREO USB
USB STEREOMISCHPULT
MIXER STEREO USB
MESA DE MISTURA STEREO
USB STEREO MIKSER
USB STEREO MENGPANEL
MIKSER STEREO Z USB
Ref.: DJM150BT-VHF
USER MANUAL
MANUEL D'UTILISATION
BEDIENUNGSANLEITUNG
MANUAL DE INSTRUÇões
MANUAL DE UTILIZARE
NAVODILA ZA UPORABO
HANDLEIDING
MANUAL DE USUARIO
INSTRUKCJA OBSLUGI
DJMISOBT-VHF
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - DJMISOBT-VHF - 1
SAFETY RECOMMENDATIONS
MAGNETIC FIELD
CAUTION
RISK OF ELECTRIC SHOCK
DO NOT OPEN
To prevent electric shock, do not remove top or bottom covers.
No user serviceable parts inside.
Refer servicing to qualified servicing personnel.
Disconnect power cord before removing back panel cover to access gain switch.
No naked flame sources, such as lighted candles, should be placed on the apparatus
The unit should only be used in moderate climates
This unit should be cleaned only with a dry cloth. Avoid solvents or other cleaning detergents
WARNING! To reduce the risk of electric shock, do not expose this equipment to rain or moisture!
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - MAGNETIC FIELD - 1
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - MAGNETIC FIELD - 2
The lightning bolt triangle is used to alert the user to the risk of electric shock
WATCH FOR THESE SYMBOLS:
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - WATCH FOR THESE SYMBOLS: - 1
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - WATCH FOR THESE SYMBOLS: - 2
The lighting bolt triangle is used to alert the user to the risk of electric shock.
Controls
  1. Mic 1 Socket
Connect your microphone with 1 / 4'' jack plug here.
  1. MIC Level Control
With this knob, you can adjust the microphone volume
  1. WIRELESS MIC Level control
Adjusts the volume of the wireless microphone.
  1. MIC Tone control
Adjusts the tone of the microphone.
  1. Talkover Button
  1. Line/BT/MP3 Switch
Use this switch to select the input to be sent to the individual channel.
  1. Gain Control
Use this knob to set the level of input channel.
  1. Treble Control
Used to increase or lower the HIGHS of the input channel.
9.Middle Control
Used to increase or lower the MIDS of the input channel.
  1. Bass Control
Used to increase or lower the LOWS of the input channel
  1. Channel Fader
Used to adjust the level of each channel.
  1. Crossfader
  1. Headphone Socket
Connect your headphone with impedance between 8 and 600 Ohms to this connector.
  1. Cue Button
Use this button in order to select the channel(s) to be monitored by headphones.
  1. PHONE/MON OUT Button
Press this button to select phones out or monitor out.
  1. Master Control
Adjust the level of the master-output.
  1. Master Level Display
The LED display shows the level of the left and right master output
  1. USB STICK SOCKET
USB stick input.
  1. USB CONTROLS
USB player transport controls
a: |<< : Use this button to re-start the track or to select the previous track.
c: >>|: Use this button to select the next track.
d: VOL:: Use this button to control level down.
e: VOL+(28): Use this button to control level UP.
f: EQ(29):Allow you to select the effect.
g: LED DISPLAY(30): Display to MP3's information.
20.WIRELESS MIC SIGNAL LED
Lights up when a signal is received from the wireless microphone
BACK PANEL DESCRIPTION
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - BACK PANEL DESCRIPTION - 1
22. Power Switch
Press down the button to turn on this unit. The LED will illuminate when the power is on.
23. AC Connection
This unit comes with a 12V AC adapter. Plug into the 12V AC jack before plugging it into a proper power source.
24. Master Output
25. MON Output
26. Line Inputs Sockets
These inputs, for ch1-ch2 and accept RCA-plug connectors.
27. VHF Antenna
Extend fully to receive the VHF signal from the wireless microphone
BLUETOOTH PAIRING PROCEDURE
WIRELESS MICROPHONE
  • Open the battery compartment on the microphone via a screwdriver. Insert a 1.5V battery (included) with the correct polarity into the battery compartment. Close the battery compartment and tighten the screws.
  • If the "LOW-BATT" LED on the microphone lights, change the battery.
SPECIFICATIONS
INPUTS:
Microphone. 3mV/2.2kΩ
Line. 150mV/47kΩ
OUTPUTS:
Main 0 dB/1V600Ω
MON 0 dB/1V600Ω
PHONE 300mW/16-32Ω
Tone Control
Treble.+12dB/-12dB
Middle .+12dB/-12dB
Bass .+12dB/-12dB
GENERAL:
Frequency response 20Hz~20 kHz ±2dB
Distortion .<0.02%
S/N Ratio better than 70 dB
IBIZA SOUND DJM150BTVHF - GENERAL: - 1
CONSIGNES DE SECURITE
CHAMP MAGNETIQUE
Microphone. 3mV/2.2kΩ
Ligne 150mV/47kΩ