IBIZA SOUND DJM150USB-BT - Mixer
DJM150USB-BT - Mixer IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free DJM150USB-BT IBIZA SOUND in PDF.
📄 28 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice IBIZA SOUND DJM150USB-BT - page 3
View the manual : Français FR Deutsch DE English EN Português PT
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about DJM150USB-BT IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL DJM150USB-BT IBIZA SOUND
MANUAL DE INSTRUÇÕES
MANUAL DE UTILIZARE
NAVODILA ZA UPORABO
HANDLEIDING
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - 1
SAFETY RECOMMENDATIONS
MAGNETIC FIELD
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - MAGNETIC FIELD - 1
text_image CAUTION RISK OF ELECTRIC SHOCK DO NOT OPEN
To prevent electric shock, do not remove top or bottom covers.
No user serviceable parts inside.
Refer servicing to qualified servicing personnel.
Disconnect power cord before removing back panel cover to access gain switch.
No naked flame sources, such as lighted candles, should be placed on the apparatus
The unit should only be used in moderate climates
This unit should be cleaned only with a dry cloth. Avoid solvents or other cleaning detergents
WARNING! To reduce the risk of electric shock, do not expose this equipment to rain or moisture!
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - MAGNETIC FIELD - 2
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - MAGNETIC FIELD - 3
The lightning bolt triangle is used to alert the user to the risk of electric shock
WATCH FOR THESE SYMBOLS:
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - WATCH FOR THESE SYMBOLS: - 1
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - WATCH FOR THESE SYMBOLS: - 2
The lighting bolt triangle is used to alert the user to the risk of electric shock.
Controls
1. Mic 1 Socket
Connect your microphone with 1/4" jack plug here.
2. MIC Level Control
With this knob, you can adjust the microphone volume.
3. MIC Treble
Used to increase or lower the microphone's higher frequencies.
4. MIC Bass
Used to increase or lower the microphone's lower frequencies.
5. Talkover Button
6. Phono/Line Switch
Use this switch to select the input to be sent to the individual channel.
7. Gain Control
Use this knob to set the level of input channel.
8. Treble Control
Used to increase or lower the HIGHS of the input channel.
9. Middle Control
Used to increase or lower the MIDS of the input channel.
10. Bass Control
Used to increase or lower the LOWS of the input channel
11. Channel Fader
Used to adjust the level of each channel.
12. Crossfader
13. Headphone Socket
Connect your headphone with impedance between 8 and 600 Ohms to this connector.
14. Cue Button
Use this button in order to select the channel(s) to be monitored by headphones.
15. PHONE/MON OUT Button
Press this button to select phones out or monitor out.
16. Master Control
Adjust the level of the master-output.
17. Master Level Display
The LED display shows the level of the left and right master output
18. USB STICK SOCKET
USB stick input.
19. USB CONTROLS
USB player transport controls
a: |<< : Use this button to re-start the track or to select the previous track.
c: >>|: Use this button to select the next track.
d: VOL-: Use this button to control level down.
e: VOL+(28): Use this button to control level UP.
f: EQ(29): Allow you to select the effect.
g: LED DISPLAY(30): Display to MP3's information.
BLUETOOTH PAIRING PROCEDURE
BACK PANEL DESCRIPTION
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - BACK PANEL DESCRIPTION - 1
text_image POWER 20 AC 12V OUT PUT CH2 CH1 L 22 23 R 24 MASTER MON LN 3 LN/PH CH2 26 LN-2 PH-2 25 LN/PH 26 24 LN-1 PH-1 CAUTION RISK OF ELECTRIC SHOCK CE
20. Power Switch
Press down the button to turn on this unit. The LED will illuminate when the power is on.
21. AC Connection
This unit comes with a 12V AC adapter. Plug into the 12V AC jack before plugging it into a proper power source.
22. Master Output
23. MON Output
24. Phono/Line Inputs Sockets
25. Inputs Switch
Set these switches based on what is plugged into Phono/ Line input jacks
26. GND
Connect the earth cable from the turntables. This helps to reduce humming and pop noise.
SPECIFICATIONS
INPUTS:
Microphone....3mV / 2.2 kΩ
Phono 3.2mV / 47 kΩ
Line....150mV / 47 kΩ
OUTPUTS:
Main 0 dB / 1V 600Ω
MON 0 dB / 1V 600Ω
PHONE 300mW/16-32Ω
Tone Control
Treble....+12dB/-12dB
Middle ....+12dB/-12dB
Bass ....+12dB/-12dB
GENERAL:
Frequency response 20Hz\~20 kHz ±2dB
Distortion ....<0.02%
S/N Ratio ...... better than 70 dB
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - GENERAL: - 1
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - GENERAL: - 2
CONSIGNES DE SECURITE
CHAMP MAGNETIQUE
Microphone....3mV / 2.2 kΩ
Phono 3.2mV / 47 kΩ
Ligne 150mV / 47 kΩ
SORTIES:
Distorsion ....<0.02%
Line....150mV / 47 kΩ
AUSGÄNGE:
Raspuns in frecventa....20Hz\~20 kHz ±2dB
Distorsiune ....<0.02%
Raport S/N.... > 70 dB
IBIZA SOUND DJM150USB-BT - AUSGÄNGE: - 1
Line....150mV / 47 kΩ
SAÍDAS:
Main 0 dB / 1V 600Ω
MON 0 dB / 1V 600Ω
PHONE 300mW/16-32Ω
Controlo de Tone
Treble....+12dB/-12dB
Middle ....+12dB/-12dB
Bass ....+12dB/-12dB
GERAL:
Line....150mV / 47 kΩ
IZHODI:
Master 0 dB / 1V 600Ω
MONITOR 0 dB / 1V 600Ω
PHONE 300mW/16-32Ω
Tonske kontrole
Visoki....+12dB/-12dB
Srednji ....+12dB/-12dB
Nizki....+12dB/-12dB
SPLOŠNO:
Frekvenčni razpon....20Hz\~20 kHz ±2dB
Popačenje....<0.02%