One+ CCG1801MHG - Limpistol RYOBI - Gratis brugsanvisning og manual
Find enhedens vejledning gratis One+ CCG1801MHG RYOBI i PDF-format.
Brugerspørgsmål om One+ CCG1801MHG RYOBI
0 spørgsmål om dette apparat. Besvar dem du kender, eller stil dit eget.
Stil et nyt spørgsmål om dette apparat
BRUGSANVISNING One+ CCG1801MHG RYOBI
Sikkerhed, ydelse og driftssikkerhed har fået topprioritet i designet af den ledningsfri fugepistol.
TILTÄENKT ANVENDELSESFORMÅL
■ Udfyldning af huller og revner inden maling.
- Tilvejering en fugtspærre omkring områder, tage skade pga. vand.
■ Tætning af revner, så insekter og kryb holdes ude af dit hjem.
■ Påføring af lim.
Produktet må kun bruges til de formål, der er angivet under formålsbestemt/korrekt brug.
ADVARSEL
■ Omgivelsestemperaturområdet for værktøj under betjening er mellem 0°C og 40°C.
■ Omgivelsestemperaturområdet for værktøj under opbevaring er mellem 0°C og 40°C.
Det anbefalede omgivelsestemperaturområde for ladesystemet under opladning er mellem 10°C og 38°C.
YDERLIGERE SIKKERHEDSADVARSLER OM BATTERI
■ Omgivelsestemperaturområdet for batteri under brug er mellem 0°C og 40°C.
■ Omgivelsestemperaturområdet for batteriopbevaring er mellem 0°C og 20°C.
ADVARSEL
TRANSPORT AF LITHIUM-BATTERIER
den Battenet skal transporteres i henhold til lokale og nationale forskrifter og love.
BESKRIVELSE
- Fugepistol
- Stempelstang
- Perforeringsværktøj
- Bæreramme
- Kontaktudløser
- Kontaktlås
- Hastighedsvariator
- Stempestang-händtag
- Batteri (medfølger ikke)
- Låsemekanismer
- Tud
- Fugemasserør (medfølger ikke)
- Håndtag, isoleret gribeflade
SPECIFICATIONER
Ledningsfri fugepistol
Model CCG-1801
Spænding 18 V
Tomgangshastighed
høj 5,5 mm/s
lav 1 mm/s
Mälte lydværdier bestemt iht. EN 62841.
Dansk
A-vægtet lydtryksniveau Lp = 59 dB(A)
Usikkerhed K 3 dB (A)
A-vægtet lydeffektniveau LW = 70 dB(A)
Usikkerhed K 3 dB (A)
Bær høreværn.
Vægtet geometrisk middelværdi
De totale vibrationsværdier (triaksial vektorsum) er bestemt i henhold til EN 62841:
Vibrationsemissionsværdi ikke 2,5 m/s² overskredet
Usikkerhed K 1,5 m/s 2
| Model | BATTERI(medfølger ikke) | KOMPATIBELOPLADER(medfølger ikke) |
BETJENING
Til dette produkt skal bruges batterier af typen RYOBI ONE+ 18 V lithium-ion og RYOBI ONE+ 18 V nikkel-cadmium.
BESKYTTELSE AF BATTERIET
RYOBI's 18 V lithium-ion-batterier har egenskaber, som beskytter lithium-ion-cellerne og maksimerer batteriets levetid. Under visse driftsbetingelser kan disse indbyggede egenskaber bevirke, at batteriet (og det heraf drevne værktøj) opfører sig anderledes end nikkel-cadmium-batterier.