IBIZA SOUND AMP1000-MKII - Mottagare
AMP1000-MKII - Mottagare IBIZA SOUND - Gratis bruksanvisning och manual
Hitta enhetens manual gratis AMP1000-MKII IBIZA SOUND i PDF-format.
📄 36 sidor Svenska SV Ladda ner 💬 AI-fråga
Notice IBIZA SOUND AMP1000-MKII - page 30
Valj ditt sprak och ange din e-post: vi skickar en specifikt oversatt version.
Användarfrågor om AMP1000-MKII IBIZA SOUND
0 fråga om denna apparat. Svara på dem du kan eller ställ din egen.
Ställ en ny fråga om denna apparat
Inga frågor ännu. Var den första att ställa en.
BRUKSANVISNING AMP1000-MKII IBIZA SOUND
  • Läs bruksanvisningen noggrant och spara den för framtida referens.
  • Apparaten är konstruerad enligt skyddsklass I och ska anslutas till ett jordat eluttag.
  • Dra endast ut stickkontakten ur uttaget vid den avsedda greppytan. Dra inte i kabeln.
  • Koppla aldrig in nätkontakten med fuktiga eller våta händer.
  • Dra alltid ut stickkontakten ur eluttaget:
    Innan du rengör enheten
    Om det blir åskväder
    Om du inte kommer att använda enheten under en längre tid (>1 vecka)
  • Lämna inte enheten utan uppsikt när du använder den.
  • Använd endast enheten i ett måttligt klimat, inte i tropiska miljöer.
  • Defekta nätkablar får endast bytas ut av fackmän. Risk för stötar!
cipen eller produktens säkerhet.
KONTROLLER PÅ FRONTPANELEN:
  1. På/av-brytare med Power LED
  2. Förstärkningskontroll: Tillåter att dämpa insignalsnivån och förstärkarens utgångsvolym.
  3. LED Vumometer : Visar huvudutgångsnivån.
BAKRE ANSLUTNINGAR
1. Linjeingång
Anslut masterutgången på din mixer eller ljudkälla till 6,35 mm eller RCA-ingången (XLR på AMP2000-MKII) på förstärkaren.
2. Högtalarutgångar
Högtalarutgångar via skruvterminaler eller Turnlock- kontakter. Observera: Använd inte båda kontakterna samtidigt! Använd endast högtalare med en minsta impedans på 4 ohm.
STRÖMFÖRSÖRJNING
Elnät
INSTALLATION
ELEKTRISKA ANSLUTNINGAR
Innan du ansluter förstärkaren till ett vägguttag, kontrollera följande punkter
  • Nätspänningen måste motsvara matningsspänningen som anges på bakpanelen (+/-10%)
  • På/av-omkopplaren måste vara i läge OFF
  • Förstärkaren måste stängas av innan du drar ur nätsladden.
STRÖM PÅ/AV
INSTALLATION OCH DRIFT
LJUDANSLUTNINGAR
FÖREBYGGANDE OCH UPPTÄCKT AV STÖRNINGAR
SPECIFICATIONER
AMP300-MKIIAMP600-MKIIAMP800-MKIIAMP1000-MKIIAMP2000-MKII
Musikeffekt 2 x 2440 W 4Ω 2 x 480W4Ω 2 x 600W4Ω 2 x 800W4Ω 2 x 1500W
2 x 160 W 8 Ω 2 x 320 W 8 Ω 2 x 400 W 8 Ω 2 x 600 W 8 Ω 2 x 1000 W
THD @ 1kHz 1% 1% 1% 1%
Frekv. Område 20Hz-20 KHz - 0,5/+1dB20Hz-20KHz -0,5/+1dB20Hz-20KHz -0,5/+1dB20Hz-20KHz -0,5/+1dB20Hz-20KHz -0,5/+1dB
S/N-förhållande >89dB >89dB >89dB
Kanalseparation (f=1kHz)56dB 54dB 54dB52dB 50dB
Ingångsnivå850mV850mV850mV850mV850mV
Ingångsimpedans20KΩ20KΩ20KΩ20KΩ20KΩ