IBIZA SOUND MOBILE800 - Speaker
MOBILE800 - Speaker IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free MOBILE800 IBIZA SOUND in PDF.
📄 24 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice IBIZA SOUND MOBILE800 - page 3
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about MOBILE800 IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL MOBILE800 IBIZA SOUND
text_image ibiza SOUND
AVEC TWS, EFFETS LUMINEUX, MICRO
& TROLLEY
Ref.
MOBILE800
IBIZA SOUND MOBILE800 - MOBILE800 - 1
IBIZA SOUND MOBILE800 - MOBILE800 - 2
Download the manual in other languages from our website
MANUAL
EN - INSTRUCTION MANUAL - p. 3
FR - MANUEL D'UTILISATION - p. 6
UK CA Accordance with the requirements of UK standard
IBIZA SOUND MOBILE800 - MANUAL - 1
The product is for indoor use only
IBIZA SOUND MOBILE800 - MANUAL - 2
IMPORTANT SAFETY INSTRUCTIONS AND DANGER WARNINGS
  • Please read the manual carefully and keep it for future reference.
    • To reduce the risk of fire or electrical shock, do not expose this device to rain or moisture.
  • The device must only be connected to a power supply of the type described.
  • Do not remove the cover or back, as there are no user-serviceable parts inside.
  • Do not use the device in a tropical climate. Only for use in temperate climates.
CHARGING THE BATTERY
IMPORTANT NOTE ON LEAD-ACID BATTERIES
  2. Charge the battery regularly after each use. Don't wait until it is discharged!
The life time of the battery depends on the observance of these recommendations.
** BATTERIES ARE NOT COVERED BY THE WARRANTY **
DESCRIPTION OF THE TOP PANEL CONTROLS & CONNECTORS
1. ON / OFF 11.MIC VOL 21.VOL
2. DC 15V Charging Port 12. TREBLE 22.BASS
3. Charging Indicator 13. DELAY- / DELAY+ 23.REPEAT
4. MIC Input 2 14. Next Folder 24.MIC PRI
5. MIC Input 1 15. Previous Folder 25.X-BASS
6. Guitar Input 16. MODE 26.LED MODE
7. AUX 17. Previous Track 27.TWS
8. USB18. Next Track28.REC
9. TF19. Play / Pause29.Display
10. ECHO20. GT VOL
BASIC FUNCTIONS
BLUETOOTH OPERATION
2) Activate the Bluetooth function on your external Bluetooth device and search for "MOBILE-800". If requested, enter the password "0000". After a successful pairing, a tone will be heard.
MIC INPUT
Insert a standard 6.35mm connector of a wired microphone (included) into the microphone input jack (4) and (5) on the top of the speaker. Control the microphone volume with the knob (11).
GUITAR INPUT
USE WITH A WIRED DEVICE
To use the speaker as a wired device, plug one connector of the 3.5mm audio cable into the 3.5mm auxiliary audio input jack (7) on the speaker. Plug the other connector into the headphone jack of your media-playing device. Press the button MODE (16) to switch into LINE mode. The display (29) will show "LINE". Use the controls of your wired device to control playback.
USB INPUT
MICRO SD INPUT (TF)
ECHO(10)
TREBLE
Use the knob (12) to control the treble of speaker.
BASS
Use the knob (22) to control the basses of the speaker.
DELAY - / DELAY + (13) USED WITH KNOB (10)
PREVIOUS FOLDER(15) / NEXT FOLDER (14)
Press to switch to previous or next folder. These buttons only apply to USB and TF mode.
MODE
Press this button (16) to toggle between modes: BT, AUX, USB, TF
PREVIOUS TRACK / PREV
NEXT TRACK / NEXT
PLAY/PAUSE (PL/PA)
Short press this button (19) to play and pause the music.
VOLUME ADJUSTMENT
Turn the VOLUME knob (21) to control the music volume.
REPEAT
MIC PRI
X-BASS (25)
LIGHT MODE (26)
TWS
REC (28)
SPECIFICATIONS
Input voltage....15V=2A
Consumption....30W
Built-in battery....Lead-acid 12V=7Ah
Bluetooth freq range 2402-2480MHz
Max. RF emission of BT 0.99dBm
Dimensions 350 x 300 x 590mm
Weight....11.35kg
ENCEINTE BLUETOOTH AUTONOME ACTIVE 12"/30CM 800W AVEC TWS, EFFETS LUMINEUX, MICRO & TROLLEY