BLAUPUNKT ISDRG1200 - Alarm system
ISDRG1200 - Alarm system BLAUPUNKT - Free user manual and instructions
Find the device manual for free ISDRG1200 BLAUPUNKT in PDF.
📄 38 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice BLAUPUNKT ISDRG1200 - page 3
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about ISDRG1200 BLAUPUNKT
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL ISDRG1200 BLAUPUNKT
Enjoy it.
Language Index
ISD-RG1200 | Manual
EN MANUAL 2
Radar Alarm Guard - ISD-RG1200 Manual
BLAUPUNKT ISDRG1200 - EN MANUAL 2 - 1
1 – Parts description
  1. Volume + button
  2. Volume - button
  3. Select Alarm button
  4. On/off button
  5. Battery compartment
  6. Connection socket 12 V/DC 1 A
  7. Radar sensor
  8. Speaker
  9. POWER LED Indicator
  10. ARM LED Indicator
  11. Signal LED
  12. ON/OFF button
  13. Select Alarm button
  14. Alarm button
  15. Eyelet with snap hook
  16. Battery compartment
2 – Package content
1 x Radar Guard ISD-RG1200
2 x Remote control
1 x Power adapter
1x Manual
1x Battery CR2032
3 – Installation
Note:
  • Connect the round plug of the mains adapter to the 12 V/DC 1 A connection socket (6).
Optional: Insert 8x 1.5 V AA batteries (not included) into the battery compartment (5). Observe correct polarity (+/-) as indicated in the battery compartment. Close the battery compartment. We do not recommend the use of rechargeable batteries, since those have a lower voltage.
Note:
  • Replace the batteries, once the POWER indicator lamp gets weaker or turns off.
  • Remove the batteries when not using the device for a longer period of time.
BLAUPUNKT ISDRG1200 - Note: - 1
text_image 10-15M 8-12M 8-12M 5-7 M 5-7 M 3 M 3.5 M 3 M
English
4 – Operation
Important note:
5 – Cleaning and care
  • Turn off and disconnect the product from the mains before each cleaning.
  • Never submerge the product in water or other liquids.
  • Clean the product with a dry, fibre-free cloth.
6 – Safety instructions
  • The unit should be away from heat sources such as radiators, heating ducts and stoves.
  • Only use the supplied mains adapter as a power supply.
  • The system sound is very loud, never put the unit close to your ear.
  • For safety reasons, disconnect the power adapter from the mains socket during storms.
6 – Technical specifications
ISD-RG1200
Input voltage / current.... 12 V/DC, 1 A via power adapter
Backup battery.... 8 x 1.5 V battery type AA
Power consumption.... ≤ 6 W
Standby current consumption.... ≤ 7 mA
Dynamic current consumption.... ≤ 500 mA
Noise level range....≤ 95 dB
Doorbell noise level range....70-95 dB
Dogs barking noise level range....65-95 dB
Alarm noise level range.... 75-95 dB
Transmission frequency/power.... 5.8 GHz, 1 mW
Radar detection angle.... 360°
Radar detection range (open area) .... 0 – 15 m (rear), 0 – 3,5 m (front), 0 – 7 m (side)
Operating conditions.... 0 to +40 °C, 20 % – 85 % RH
Storage conditions.... 0 to +40 °C, 20 % – 50 % RH
Dimensions (W x H x D) 154 x 160 x 110 m m
Weight..... Approx. 820 g
Power adapter
Input voltage / current.... 100 – 240 V/AC, 50/60 Hz, max. 0.3 A
Output voltage / current.... 12 V/DC, 1 A
Cable length.... 1.5 m
Remote control
Operating voltage.... 1 x 3 V button cell, type CR2032
Range (open area) max. 60 m
Transmission frequency/power.... 433 MHz, 0.1 mW