IBIZA SOUND HYBRID15VHFBT - Speaker
HYBRID15VHFBT - Speaker IBIZA SOUND - Free user manual and instructions
Find the device manual for free HYBRID15VHFBT IBIZA SOUND in PDF.
📄 29 pages English EN Download 💬 AI Question
Notice IBIZA SOUND HYBRID15VHFBT - page 2
View the manual : Français FR Deutsch DE English EN Español ES Nederlands NL
Pick your language and provide your email: we'll send you a specifically translated version.
User questions about HYBRID15VHFBT IBIZA SOUND
0 question about this device. Answer the ones you know or ask your own.
Ask a new question about this device
The email remains private: it is only used to notify you if someone responds to your question.
No questions yet. Be the first to ask one.
USER MANUAL HYBRID15VHFBT IBIZA SOUND
HYBRID12VHF-BT (15-6048) 12" / 30cm - 500W
HYBRID15VHF-BT (15-6049) 15" / 38cm - 700W
GB - Instruction Manual
Imported from China by
LOTRONIC SA
Avenue Zénobe Gramme 11
1480 Saintes
Belgium
Explanation of signs
IBIZA SOUND HYBRID15VHFBT - Explanation of signs - 1
IBIZA SOUND HYBRID15VHFBT - Explanation of signs - 2
An exclamation mark in a triangle indicates particular risks in handing or operating the appliance.
The hand symbol refers to useful tips and additional information on using the appliance.
Important Safety instructions and danger warnings
  • Please read the manual carefully and keep it for future reference.
  • The appliance may not be exposed to extreme temperatures (< +5^ / > +35^) in operation.
  • The appliance may not be subjected to strong vibrations or heavy mechanical strain.
  • Never plug the mains plug in or out with damp or wet hands.
  • Always pull the mains plug out of the mains socket:
Before cleaning the appliance
If there is a thunderstorm
If you will not be using the appliance for a long period of time (>1 week)
  • Do not leave the appliance unattended while operating it.
  • Do not place any naked flames such as those of burning candles on or next to the appliance.
  • Only use the appliance in a moderate climate, not in tropical environments.
  • Defective mains cables may only be replaced by specialists. Danger of shock hazard!
Disconnection from the mains
Restrictions of Use
FEATURES
BLUETOOTH
Built-in amp
Built-in USB MP3/WMA player
Built in 2-channel VHF microphone receiver
Remote Control
Treble & Bass control
Mic VOL & ECHO controls
Master VOL control
MIC & LINE inputs
MP3 inputs
Built-in rechargeable battery
Recttractable trolley & wheels
Power source: AC 220-240V, 50/60Hz
POWER SUPPLY: BATTERY & AC OPERATION
  2. Please recharge once every 6 months if you don't use the system for a longer period of time.
NOTE: Please shut down the power switch after you have finished using the system.
  1. Switch power source to ON.
  2. Insert a USB stick or an SD card
  3. Select USB via the MODE button
  4. Select a title via the or buttons and press
  1. Insert an RCA plug into the LINE IN socket.
  2. Insert a wired microphone into MIC1 or MIC2 and.
  3. Adjust the MIC VOL, ECHO, MASTER VOL.
TO USE VOX FUNCTION
BLUETOOTH FUNCTION
  1. Press the MODE button until Bluetooth is displayed.
  2. Switch on your Bluetooth device and activate the Bluetooth connect function
  3. Select BLUETOOTH in the list of found devices
  4. You are ready to play your music
HOW TO USE THE VHF MICS
FUNCTIONS OF THE REMOTE CONTROL
  1. Switch the MP3 player off
  2. Switch between USB / LINE INPUT / BLUETOOTH
  3. Mute the sound of the MP3 player
  4. Skip to previous track
  5. Skip to next track
  6. Play/Pause MP3 player
  7. Decrease volume
  8. Increase volume
  9. EQ function
  10. Choosing music by numbers
REAR PANEL
  1. USB Player
MODECycle through USB / LINE / BLUETOOTH
VOL- /Decrease volume /Backward
VOL + /Increase volume / Forward
Play/Pause
IBIZA SOUND HYBRID15VHFBT - REAR PANEL - 1
  1. VOLUME : Master volume control
  2. BASS : Bass volume control
  3. TREBLE : Treble volume control
  4. ECHO : Echo volume control
  5. MIC VOLUME: Mic volume control
  6. MIC 1/GUITAR/MIC2 input
  7. Switch to control the priority for Mic
  8. Left / Right Line output
  9. Left/Right Line input
  10. MP3 input
  11. Light indicator for wireless mic A / Volume control for wireless mic A
  12. Light indicator for wireless mic B / Volume control for wireless mic B
  13. Light indicator for VHF power
  14. VHF mic ON/OFF
  15. Antenna for wireless mic A
  16. Antenna for wireless mic B
  17. DC 12V input
  18. F6AL 250V fuse
  19. Light indicator for battery charge
  20. Power switch: It allows to switch on / off the unit
  21. Mains supply inlet : Connect here an IEC main power cable in order to supply the unit
Woofer12"/30cm15"/38cm
Tweeter1"/25cm1"/25mm
Woofer magnet30oz40oz
Voice coil1.5"2"
Sensitivity89dB±2dB
Max. SPL92dB
Impedance4 Ohms
Freq. range40-20,000Hz
Built-in battery12V/7A
Power supply220-240Vac / 50-60Hz
Dimensions415 x 375 x 650mm480 x 440 x 740mm