Star-Light

HA-260SS - Hota de bucătărie Star-Light - Manual de utilizare gratuit

Găsiți gratuit manualul dispozitivului HA-260SS Star-Light în format PDF.

📄 48 pagini Română RO Descărcați 💬 Întrebare IA 10 întrebări ⚙️ Specificații
Notice Star-Light HA-260SS - page 11
Vizualizați manualul : Български BG English EN Magyar HU Polski PL Română RO
Alegeți limba și furnizați adresa dvs. de email: vă vom trimite o versiune tradusă special.
Tip produsHotă de bucătărie
MarcăStar-Light
ModelHA-260SS
Lățime60 cm
Adâncime50 cm
Înălțime65-85 cm (reglabilă)
Greutate15 kg
Alimentare220-240 V, 50 Hz
Putere motor230 W
Debit de aer (max)550 m³/h
Nivel de zgomot60-65 dB(A)
Iluminare2 x 40 W becuri cu halogen
Tip extracțieCu conductă / Recirculare
Filtre de grăsimePlasă din aluminiu, sigure pentru mașina de spălat vase
Filtru de carbonOpțional, înlocuiți la fiecare 6 luni
ComenziButoane electronice
Trepte de viteză3 trepte + intensiv
Consum anual de energie150 kWh/an
Clasă de eficiență energeticăB
Clasă eficiență filtrare grăsimiC
Caracteristici de siguranțăTemporizator oprire automată, siguranță termică
ÎntreținereCurățați filtrele de grăsime lunar; înlocuiți filtrul de carbon regulat
Piese de schimb reparațiiDisponibile prin centrele de service Star-Light

Întrebări frecvente - HA-260SS Star-Light

Cum instalez hota de bucătărie?
Hota trebuie instalată la o înălțime de 65-75 cm deasupra suprafeței de gătit. Asigurați-vă că peretele este suficient de puternic pentru a susține greutatea. Conectați conducta la exterior sau pregătiți modul de recirculare. Consultați manualul pentru pași detaliați.
O pot folosi în modul de recirculare?
Da, o puteți folosi cu un filtru de carbon (vândut separat). Aerul va fi filtrat și recirculat în bucătărie.
Cât de des ar trebui să curăț filtrele de grăsime?
Curățați filtrele de grăsime din aluminiu în fiecare lună cu apă caldă și săpun sau în mașina de spălat vase. Uscați-le bine înainte de re-instalare.
Cum înlocuiesc filtrul de carbon?
Înlocuiți filtrul de carbon la fiecare 6 luni. Deschideți capacul filtrului, scoateți filtrul vechi, introduceți unul nou și închideți capacul. Asigurați-vă că filtrul este așezat corect.
Ce tip de becuri folosește?
Folosește două becuri cu halogen de 40W cu soclu G9. Le puteți înlocui cu becuri LED compatibile dacă doriți.
De ce este zgomotoasă hota?
Nivelul normal de zgomot este de 60-65 dB. Zgomotul excesiv poate indica un filtru blocat, piese slăbite sau probleme ale conductei. Verificați filtrele și strângeți orice șuruburi.
Are o funcție de temporizare?
Da, are un temporizator de oprire automată. Îl puteți programa să se oprească după o anumită perioadă (de exemplu, 15 minute). Consultați instrucțiunile panoului de comandă.
O pot conecta la o conductă de 4 inci?
Hota necesită o conductă de 150mm (6 inci). Utilizarea unui diametru mai mic va reduce performanța și va crește zgomotul.
Cum resetez alarma filtrului?
După curățarea sau înlocuirea filtrelor, apăsați și mențineți apăsat butonul de viteză timp de 3 secunde până când indicatorul de alarmă se stinge.
Unde pot găsi piese de schimb?
Contactați serviciul clienți Star-Light sau centrele de service autorizate. De asemenea, puteți comanda online prin portalul lor de piese.

Întrebările utilizatorilor despre HA-260SS Star-Light

0 întrebare despre acest aparat. Răspundeți la cele pe care le cunoașteți sau puneți-vă propria.

Pune o întrebare nouă despre acest aparat

Emailul rămâne privat: este folosit doar pentru a vă anunța dacă cineva răspunde la întrebarea dumneavoastră.

Nicio întrebare deocamdată. Fiți primul care pune una.

Descărcați instrucțiunile pentru Hota de bucătărie în format PDF gratuit! Găsiți manualul dvs. HA-260SS - Star-Light și luați din nou în mână dispozitivul dvs. electronic. Pe această pagină sunt publicate toate documentele necesare pentru utilizarea dispozitivului dvs. HA-260SS mărcii Star-Light.

MANUAL DE UTILIZARE HA-260SS Star-Light

Aparatul a fost proiectat cu versiunile: hotă cu evacuare (evacuare externă) și hotă cu filtru de carbon (reciclare de aer internă).

2. INSTRUCTIUNI DE SIGURANTĂ IMPORTANTE:

2.1 Înainte de folosire citiți cu atenție toate instrucțiunile.
2.2 Asigurați-vă că folosiți tensiunea nominală de 230V \~
2.3 Nu puneți aparatul în funcțiune dacă cablul sau ștecherul este deteriorat.
2.4 Persoana care asamblează hota trebuie să fie un technician calificat corespunzător.
2.5 Dacă nu este în uz, înainte de întreținere sau de schimbarea accesoriiilor, deconectați de la rețeaua de alimentare.
2.6 Niciodată nu lăsați copiii să pună aparatul în funcțiune.
2.7 Hota este exclusiv pentru uz casnic, și nu este potrivită pentru a fi folosită în grădină, sau în locuri comerciale.
2.8 Pentru a menține un efect de aspirare eficace, hota și plasa filtrului acestuia trebuie curățate regulat.
2.9 Curățați hota conform manualului de instrucțiuni, și asigurați-vă să nu existe pericolul ca hota să se aprindă.
2.10 Coşul nu trebuie să amestece gazul uzat cu gazul uzat provenind de la un alt aparat de curățare a aerului.
2.11 Aparatul care funcționează greșit sau cablul deteriorat trebuie reparat exclusiv de către reprezentantul unui service autorizat. Dacă se defectează cablul de alimentare, pentru evitarea pericolului, acesta se poate înlocui de către producător, agentul de la service-ul acestuia, sau de către persoane calificate similar.
2.12 Înaintea schimbării accesoriiilor, înaintea curățării sau executării întreținerii, deconectați de la curent și scoateți ștecherul din priză.
2.13 Acest aparat poate fi folosit de copii de la 8 ani în sus și persoane cu capacități psihice, senzoriale sau mentale reduse, sau fără experiență sau cunoștințe, dacă sunt supravegheate sau instruite referitor la folosirea aparatului într-un mod sigur și dacă înțeleg riscurile implicate. Copiii nu trebuie să se joace cu aparatul. Curățarea și întreținerea de către utilizator nu trebuie făcută de copii fără supraveghere.
2.14 Copii trebuie supravegheati si nu trebuie lasati sa se joace cu acest produs
2.15 Produsul nu trebuie sa fie utilizat de copii sub varsta de 8 ani si de persoane cu

capabilitati fizice, senzoriale sau mentale reduse sau lipsă de experiență și cunoștințe, dacă acestea nu au sunt supravegheate și instruite cu privire la utilizarea aparatului într-un mod sigur și să înțeleagă riscurile implicate. Copii nu trebuie lasati sa se joace cu acest produs. Curatarea si intretinerea produsului nu trebuie facuta de copii decat sub stricta supraveghere.

2.16 în cazul în care cablul de alimentare este deteriorat, acesta trebuie înlocuit de către producător, agentul de service sau de persoane calificate, pentru a evita un pericol. Instrucțiunile de instalare trebuie să includă conținutul următoarelor:

- trebuie să existe ventilație adecvată a camerei atunci când hota este folosită în același timp cu aparatele care ard gaz sau alți combustibili (nu se aplică la aparatele care doar elimină aerul înapoi în încăpere);

- detaliile referitoare la metoda și frecvența curățării;

- există risc de incendiu atunci când curățarea nu este efectuată conform instrucțiunilor

- Nu aprindeți flacără intensă în spațiul de sub hotă

ATENTIE: Părțile accesibile se pot înfierbânta la utilizarea cu aparate de gătit.

2.17 Instructiunile de instalare trebuie să includă conținutul următoarelor:

- aerul nu trebuie eliminat într-un coș care este folosit pentru evacuarea fumului de la aparate care ard gaz sau alți combustibili (nu se aplică la aparatele care doar elimină aerul înapoi în încăpere);

– distanța minimă dintre suprafața de susținere pentru vasele de gătit de pe poliță și partea cea mai joasă a hotei. (Când hota este așezată deasupra unui aparat cu gaz, această distanță trebuie să fie de minim 65 cm.

– trebuie respectate reglementările referitoare la eliminarea aerului.

2.18 Instrucțiunile de instalare pentru hotele cu încastrații metalice accesibile din clasa II de construcție, trebuie să includă detalii care indică locul și lungimea maximă permisă pentru orice șurub de fixare sau de montare sau alt dispozitiv de fixare care intră în hotă pentru a monta un accesoriu cum ar fi un tablou de comandă sau o armătură pentru țeavă.

2.19 Acolo unde sunt folosite şuruburi de fixare sau de montare sau alte dispositive de fixare care intră în hotă cu o încastrație metalică accesibilă din clasa II de constructie, pentru a monta un accesoriu, instrucțiunile trebuie să indice locul necesar al acestor şuruburi sau dispositive de fixare și să includă conținutul următoarelor avertismente.

2.20 Avertisment: Dacă şuruburile sau dispositivele de fixare nu se instalează conform

acestor instrucțiuni, pot exista pericole electrice

3. Instalare:

3.1 Identificarea unei amplasări adecvate:

Pentru a obține efectul cel mai bun, hota trebuie plasată la 65-75 cm distanță față de suprafața aragazului. (A se vedea Fig.1)

65cm 75cm

Fig. 1

3.2 Conectarea hotei de aspiratie sau de filtrare:

Conectarea hotei de aspiratie (aerul este evacuat în atmosferă) :

Rotiți maneta în poziția de evacuare (Fig. 2A), instalați supapa de reținere și conducta pe ieșirea aleasă, acoperiți cealaltă ieșire cu capacul de plastic și îndepărtați filtrul cu cărbune, dacă există.

Conectarea hotei de filtrare (aerul este filtrat și recirculat în interiorul camerei):

Rotiți maneta în poziția de filtrare (Fig. 2B), instalați capacele de ieșire și introduceți filtrul cu cărbune.

Star-Light HA-260SS - Conectarea hotei de aspiratie sau de filtrare: - 1

3.3 Aspiratie orizontală / verticală

Hota este livrată cu două orificii de evacuare a aerului, un capac de plastic montat pe orificiul nefolosit și o supapă de reținere care se montează în cealaltă ieșire, în funcție de soluția adoptată: evacuare prin spate Fig. 3A sau evacuare prin partea de sus Fig. 3B).

Star-Light HA-260SS - Aspiratie orizontală / verticală - 1
Fig. 3

3.4 Instalarea pe perete

  1. Pentru a instala hota pe perete, executați 2 găuri de ∅8 mm în locul potrivit, având în vedere distanța de la centrul găurii din spatele hotei. (Pentru dimensiuni detaliate a se vedea mai jos Fig. 4A)
  2. Introduceți diblul în orificii.
  3. Introduceți cele două şuruburi ST4*30 în dibluri și strângeti.
  4. Aşezati hota pe şuruburile strânse.
  5. Apoi fixați hota pe perete cu celelalte două şuruburi. (Fig.4B)

ST4*30 Șurub 543 A Ancoră 42 Supapă unidirecțională Capac B

Fig. 4A
Fig. 4B

3.5 Instalarea sub perete

  1. Executați 4 găuri cu diametrul de 6 mm în partea de jos a dulapului suspendat. (Pentru dimensiuni detaliate a se vedea Fig. 5A)

Supapă unidirecțională Capac 4*35mm șurub (A se utiliza cu șaibă plată) 545 225

Fig. 5A

  1. Asezați supapa de reținere pe hotă.
  2. Apoi instalați hota în partea de jos a dulapului, strângeți hota cu şuruburile M4 livrate. (şuruburile trebuie să fie utilizate împreună cu șaibe și piulițe).

Star-Light HA-260SS - Instalarea sub perete - 2

Conectați echipamentul la o priză cu contact de protecție.

4. Functionare:

Star-Light HA-260SS - Functionare: - 1

Întrerupătorul este acționat ca mai jos (a se vedea Fig. 6):

- Apăsați butonul „ „ “ „ “ sau „ “ și motorul se va roti cu turație „Mică“, „Medie“, respectiv „Mare“.

- Apăsați butonul „0“ și motorul se va opri.

- Apăsați butonul „ “ și lumina se va aprinde. Apăsați-l din nou și lumina se va stinge.

5. Întreținere:

Avertizare:

Înainte de orice operațiune de întreținere deconectați aparatul și lăsați-l să se răcească.

- Curățați exteriorul aparatului cu o cârpă umedă și apoi ștergeți-l cu o cârpă uscată. Nu cufundați niciodată aparatul în apă și nici nu lăsați ca apa să picure pe acesta.

- Curățarea panoului cu grilaj:

  1. Puneti grilajul în apă la 40-50°C, adăugați puțin detergent și așteptați timp de 2-3 minute. Apoi folosiți o perie moale pentru a-l curăța apăsând corespunzător, pentru a nu deteriora grilajul.

Star-Light HA-260SS - Avertizare: - 1

  1. Grilajul poate fi curățat în mașina de spălat vase. Puneți grilajul în mașina de spălat vase și adăugați puțin detergent, apoi reglați temperatura la 60°C. Toate grilajele sunt făcute din metal. Vă rugăm să nu folosiți detergenți corozivi pentru curățarea lor.

  2. Puneti grilajul în poziția sa inițială după ce s-a uscat.

- Schimbarea filtrului cu cărbune:

  1. Scoateți panoul cu grilaj de pe aparat.

  2. Scoateți vechiul filtru cu cărbune și înlocuiți-l cu unul nou.

  3. Puneti la loc panoul cu grilaj în poziția sa inițială.

Notă: Înlocuiti filtrul cu cărbune la fiecare 3-4 luni.

1 2 1 2

Star-Light HA-260SS - Avertizare: - 3

- Schimbarea becurilor:

  1. Scoateți panoul cu grilaj de pe aparat.
  2. Schimbați becul în formă de măslină.
  3. Puneti panoul cu grilaj în poziția sa inițială.

Informații privind hotele de bucătărie de uz casnic

Model Star-Light HA-260SS / HA-260WHSimbolValoareUnitate
Consumul anual de energie (Annual Energy Consumption - AEC) AEChotă 101kWh/a
Factor de creștere în timpf1.8
Eficiența fluido-dinamică FDEhotă 5.9
Indice de eficiență energetică EEIhotă 101.3
Fluxul nominal de aer măsurat la punctul de eficiență maximă QBEP 191.1m3/h
Presiunea aerului măsurată la punctul de eficiență maximă PBEP 168Pa
Fluxul maxim de aer Qmax 347.4m3/h
Puterea electrică de intrare măsurată la punctul de eficiență maximă WBEP 151W
Puterea nominală a sistemului de iluminat WL 2.5W
Illuminarea medie a sistemului de iluminat pe suprafața de gătit Emedie 78lux
Consumul de putere măsurat în modul stand-by PS -W
Consumul de putere măsurat în modul oprit PO 0W
Nivelul de putere acustică LWA 70dB

Metoda de măsurare și calcul a tabelului de mai sus a fost făcută conform regulilor comisiei (UE) nr. 65/2014 și 66/2014.

Notă:

În continuare se arată cum să reduceți impactul total asupra mediului (de ex. utilizarea energiei) a procesului de gătire,

(1) Instalași hota într-un loc corespunzător, unde ventilația este eficientă..
(2) Curățați hota în mod regulat, pentru a nu se bloca canalele de aer.
(3) Amintiți-vă să opriți lumina hotei după gătire.
(4) Amintiți-vă să opriți hota după gătire.

Informații pentru demontare

Nu demontați aparatul într-un mod care nu este arătat în acest manual al utilizatorului.

Aparatul nu trebuie demontat de către utilizator.

Star-Light HA-260SS - - Schimbarea becurilor: - 1

La sfârșitul duratei de funcționare, aparatul nu trebuie aruncat cu gunoiul menajer. Verificați împreună cu autoritățile locale sau comerciantul pentru sfaturi de reciclare.

ANEXA MANUAL INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE

Dante International S.A. preia deseuri de echipamente electrice si electronice (DEEE) in sistem "unul la unul" si DEEE de dimensiuni foarte mici.

Informatii privind DEEE, avand in vedere prevederile O.U.G. 195/2005 privind protectia mediului si O.U.G. 5/2015 privind deseurile de echipamente electronice:

Cumparatorii si utilizatorii finali vor avea in vedere urmatoarele:

  1. Cumparatorii si utilizatorii finali au obligatia de a nu elimina deseurile de echipamente electrice si electronice (DEEE) ca deseuri municipale resortate si de a colecta separat aceste DEEE.
  2. Colectarea DEEE se va efectua prin serviciul public de colectare a DEEE, direct de catre Dante International si prin centre de colectare organizate de operatori economici autorizati pentru colectarea DEEE.
  3. Cumparatorii si utilizatorii finali au posibilitatea de a preda DEEE in mod gratuit la punctele de colectare specificate la momentul achizitiei unui produs nou din aceeasi categorie; astfel, Dante International S.A. aplica politica de colectare a DEEE in sistem de preluare a echipamentelor unul la unul, conform legislatiei in vigoare, daca echipamentul predat este echivalent si a indeplinit aceleasi functii ca si echipamentul nou furnizat. Se pot preda DEEE echivalent la toate showroom-urile Dante International S.A.
  4. Dante International S.A. asigura colectarea DEEE de dimensiuni foarte mici, in timpul programului de lucru, de la utilizatorii finali, cu titlu gratuit, fara obligatia acestora de a cumpara echipamente electrice si electronice (EEE) de tip echivalent, in cadrul urmatoarelor Showroom-uri situate la adresa:

  5. Grant Shopping Center Şoseaua Virtutii, Nr. 148, sector 6, Bucureşti;

  6. Strada Niciman 2 Complex Axa Niciman, Iaşi, jud. Iaşi.

Star-Light HA-260SS - ANEXA MANUAL INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE - 1

  1. Simbolul care indica faptul ca echipamentele electrice si electronice fac obiectul unei colectari separate reprezinta o pubela cu roti barata cu o cruce, ca in imaginea alaturata.

  2. Pictograma prevazuta mai sus indica faptul ca DEEE nu trebuie amestecate cu deseurile menajere si ca ele fac obiectul unei colectari separate.

  3. Cumparatorii si utilizatorii finali au obligatia de a reutiliza si/sau recicla DEEE precum si aceea de a folosi orice alte forme de valorificare a DEEE.
  4. Potentialele efecte nocive asupra mediului si sanatatii umane ca urmare a prezentei substantelor periculoase in EEE.

1. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ

Sos. Virtuții nr. 148, 56,

Bucuresti, România

Tel:021 200 52 05/25

Star-Light HA-260SS - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - 1

Star-Light HA-260SS - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - 2

Star-Light HA-260SS - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - 3

Star-Light HA-260SS - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - 4

Star-Light HA-260SS - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - 5

Asistent manual
Oferit de Anthropic
Așteptând mesajul dvs.
Informații despre produs

Marcă : Star-Light

Model : HA-260SS

Categorie : Hota de bucătărie