C9500DXNCOLORSIGNAGE - Imprimante numérique OKI - Notice d'utilisation et mode d'emploi gratuit
Retrouvez gratuitement la notice de l'appareil C9500DXNCOLORSIGNAGE OKI au format PDF.
| Type de produit | Imprimante couleur professionnelle OKI C9500DXNCOLORSIGNAGE |
|---|---|
| Technologie d'impression | LED |
| Résolution d'impression | 1200 x 1200 dpi |
| Vitesse d'impression | Jusqu'à 35 pages par minute en couleur |
| Formats de papier pris en charge | A4, A3, SRA3, B4, B5, enveloppes, et formats personnalisés |
| Capacité du bac d'alimentation | 250 feuilles (standard), extensible jusqu'à 1 200 feuilles |
| Connectivité | USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi (en option) |
| Compatibilité système d'exploitation | Windows, macOS, Linux |
| Dimensions approximatives | 660 x 590 x 400 mm |
| Poids | Environ 75 kg |
| Consommation électrique | Max 1 500 W (impression), 100 W (veille) |
| Niveau sonore | 55 dB (impression), 30 dB (veille) |
| Entretien et nettoyage | Nettoyage régulier des rouleaux et de l'intérieur, remplacement des toners et tambours selon l'utilisation |
| Pièces détachées et réparabilité | Disponibilité de toners, tambours, et pièces de maintenance |
| Garantie | Garantie standard de 3 ans sur le matériel |
| Informations générales | Imprimante conçue pour les environnements professionnels, idéale pour les impressions de signalétique et de documents marketing |
FOIRE AUX QUESTIONS - C9500DXNCOLORSIGNAGE OKI
Questions des utilisateurs sur C9500DXNCOLORSIGNAGE OKI
0 question sur cet appareil. Repondez a celles que vous connaissez ou posez la votre.
Poser une nouvelle question sur cet appareil
Téléchargez la notice de votre Imprimante numérique au format PDF gratuitement ! Retrouvez votre notice C9500DXNCOLORSIGNAGE - OKI et reprennez votre appareil électronique en main. Sur cette page sont publiés tous les documents nécessaires à l'utilisation de votre appareil C9500DXNCOLORSIGNAGE de la marque OKI.
MODE D'EMPLOI C9500DXNCOLORSIGNAGE OKI
Installation Instructions
Duplexer Part Number: 70040501
Phase 1 - Install
If you will be using the duplex
- unit to print complicated files with graphics, you need to purchase and install 64 MB additional printer memory (OKI # 70041001).
- Unpack the duplex unit and remove any shipping materials.
- Turn off the printer and then pull out Tray 1.

- Push up on the latches at either end of the front cover and remove it from the printer.
Do not throw the front cover away; it is required if the duplexer is removed from the printer.

- Place the duplex unit on top of Tray 1 and align it so that it is flush with the tray.

- Open the small cover on the duplex unit and pull the blue handle gently until the duplex unit and Tray 1 are locked together.

- Gently slide the tray/duplex unit back into the printer.

- Turn back on the printer.
Phase 2 - Activate the Duplex Unit in the Driver
WINDOWS® PCL DRIVER
- Click Start — Settings — Printers. The Printers dialog box opens.
- Right-click the OKI C9300 or C9500 PCL printer icon, then click Printing Preferences (Windows 2000), Properties (Windows XP, Me, 98, 95) or Document Defaults (Windows NT 4.0).
- On the Paper tab, click Device options. Or, with Windows XP, select the Device Option tab.
- Click Duplex option unit to select it, then click OK.
- Click OK, then close the Printers dialog box.
WINDOWS POSTSCRIPT® DRIVER
- Click Start — Settings — Printers. The Printers dialog box opens.
-
Right click the OKI C9300 or C9500 PostScript printer icon, then click Properties.
-
Change the setting:
WINDOWS XP, 2000 AND NT 4.0:
a. Click the Device Settings tab.
b. Scroll down to Installable Options and click Duplex.
c. Under Change 'Duplex' Setting, click Installed.
WINDOWS ME, 98 AND 95:
a. Click the Device Options tab.
b. Click Duplex.
c. Under Change setting for: Duplex, click Installed.
- Click OK, then close the Printers dialog box.
MACINTOSH® DRIVER (OSX)
- As of OS 10.1.5, Apple has not enabled Printer Options adjustment. Therefore, this selection is unavailable.
MACINTOSH® DRIVER (CLASSIC)
- Activate Chooser from the Apple menu.
- Select LaserWriter 8.
- Click Printer — Setup.
- Click Configure.
- Change the Duplex setting to Installed.
- Click OK twice.
- Close Chooser.







Installation Instructions
Duplexer Part Number: 70040501
Limited Warranty: United States
Oki Data Americas, Inc. (Oki Data) warrants this OPTION to be free from defect in material and workmanship and will remedy any such defect according to the terms of this
Oki Data will repair (or at its option, replace) at no charge, any defective part(s) of the OPTION for one (1) year from the date of purchase. This Limited Warranty extends to the original purchaser only.
To make request or claim for service under this Limited Warranty the original purchaser must return the Oki Data product, shipping prepaid, in the original shipping container or equivalent, to Oki Data or an authorized Oki Data service center and assume the risk of loss or damage in transit. A written receipt for the product, showing the date of purchase, dealer's name, and item purchased must accompany any request or claim for work to be performed under this Limited Warranty.
This Limited Warranty shall not apply if the product has been damaged due to abuse, misuse, misapplication, accident, or as a result of service or modification by any other than an authorized Oki Data service center.
THERE ARE NO EXPRESS WARRANTY TIES OTHER THAN THOSE ON THE FACE HEREOF AND DESCRIBED ABOVE. NO WARRANTYES WHETHER EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, ANY IMPLIED WARRANTY OF MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, SHALL EXTEND BEYOND THE RESPECTIVE WARRANTY PERIOD DESCRIBED ABOVE OF ONE (1) YEAR. Some states do not allow limitations on how long an implied warranty lasts, so the above limitation may not apply to you.
OKI DATA SHALL NOT BE RESPONSIBLE OR LIABLE FOR ANY SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OR LOSS ARISING FROM THE USE OF THIS PRODUCT. Some states do not allow the exclusion or limitation of incidental or consequential damages, so the above exclusion may not apply to you.
Additional information on obtaining service under this Limited Warranty is available by contacting the Oki Data dealer from whom the product was purchased, by contacting
Oki Data directly at 1-800-OKI-DATA (U.S. and Canada), or by contacting one of the service depots listed.
This Limited Warranty applies to this Oki Data Option. However, the procedure for obtaining service may vary outside the continental United States. Contact your Oki Data dealer for such warranty service information.
This warranty gives you specific legal rights, and you may also have other rights which vary from state to state.
For the most comprehensive, up-to-date listing of Oki Data authorized Service Centers, call 1-800-OKI-DATA (1-800-654-3282).
Oki Data Americas, Inc.
2000 Bishops Gate Blvd.
Mt. Laurel, NJ 08054-4620
Tel: 800-654-3282
Fax: 1-856-222-5247
http://www.okidata.com
Oki Data Americas, Inc.
2735 Matheson Blvd. East, Unit 1
Mississauga, Ontario
Canada L4W 4M8
Tel: 1-800-654-3282
Fax: 905-238-4427
Oki Data de Mexico, S.A. de C.V.
Mariano Escobedo No. 748 - 8 Piso
Col Anzures, e. p. 11590
Mexico, DF
Tel: (525) 263-8780
Fax: (525) 263-8785
Oki Data do Brasil, Ltda.
Rua Alexandre Dumas, 2220 -
8^ andar
Chácara Sto Antonio
São Paulo 04717-004, Brasil
Tel: 55-11-3444-3500
Fax: 55-11-3444-3501
Support Center: 0800-11-55-77
e-mail: okidata@okidata.com.br







OKI