PC68 - Mini-four SMEG - Notice d'utilisation et mode d'emploi gratuit
Retrouvez gratuitement la notice de l'appareil PC68 SMEG au format PDF.
| Type de produit | Four encastrable |
| Caractéristiques techniques principales | Four à convection avec plusieurs modes de cuisson |
| Alimentation électrique | 230 V, 50 Hz |
| Dimensions approximatives | Largeur : 60 cm, Hauteur : 60 cm, Profondeur : 55 cm |
| Poids | Environ 35 kg |
| Compatibilités | Compatible avec les cuisines encastrées standard |
| Type de batterie | Non applicable |
| Tension | 230 V |
| Puissance | 3000 W |
| Fonctions principales | Cuisson, grill, chaleur tournante, décongélation |
| Entretien et nettoyage | Nettoyage facile avec un revêtement intérieur anti-adhésif |
| Pièces détachées et réparabilité | Disponibilité de pièces détachées auprès du fabricant |
| Sécurité | Système de verrouillage de porte, protection contre la surchauffe |
| Informations générales utiles | Garantie de 2 ans, manuel d'utilisation inclus |
FOIRE AUX QUESTIONS - PC68 SMEG
Questions des utilisateurs sur PC68 SMEG
0 question sur cet appareil. Repondez a celles que vous connaissez ou posez la votre.
Poser une nouvelle question sur cet appareil
Téléchargez la notice de votre Mini-four au format PDF gratuitement ! Retrouvez votre notice PC68 - SMEG et reprennez votre appareil électronique en main. Sur cette page sont publiés tous les documents nécessaires à l'utilisation de votre appareil PC68 de la marque SMEG.
MODE D'EMPLOI PC68 SMEG
Self-cleaning panels

1 Left self-cleaning panel
2 Self-cleaning deflector
3 Right self-cleaning panel
The self-cleaning panels are coated in a special enamel which aids progressive elimination of grease splattering and odours caused by cooking food.
Precautions
Avoid using anti-adhesive films (silicone) and all maintenance products, particularly harsh cleaning products.
Do not knock the self-cleaning coating or use metal brushes or blunt objects to clean it.
Practical advice
The self-cleaning enamel will always remain clean as long as stains are not produced at a greater rate than they are eliminated.
If production of stains increases, the cleaning action will become insufficient and the self-cleaning coating will become ineffective.
After cooking food which leaves a large amount of dirt and stains on the oven (e.g. roast duck), it is necessary to heat the oven up to maximum temperature while empty.
Cooking foods which do not splatter can also be an opportunity to perform this regeneration.
Do not cook food which could further stain the oven before the dirt from the previous cooking has been eliminated.

If the appliance has the "Vapor Clean" function, do not point the spray nozzle towards the deflector.
Installation of the self-cleaning panels
- Remove all accessories from inside the oven (trays and drip trays).
- Remove the frames: pull the frame towards the inside of the oven to unhook it from its groove A, then slide it out of the seats at the back B.

text_image
A 1 2 B
text_image
A 1 2 B- Remove the deflector: unscrew the two side screws holding the deflector to the rear wall of the oven.

natural_image
Top-down schematic of a device casing with circular vent and two circular features (no text or symbols)
natural_image
Diagram of a device casing with internal grid pattern and two circular features, no text or symbols present-
Replace the deflector with the new self-cleaning deflector (2): fasten it to the rear wall of the oven using the screws removed from the previous deflector.
-
Place the left-hand self-cleaning panel (1) on the corresponding oven wall.
- Hold the self-cleaning panel in position on the wall and insert the frame first into the seats at the back B, then hook it into its groove A.

text_image
A 1 2 B
text_image
A 1 2 B- Repeat the operation with the right-hand self-cleaning panel (3).
Regeneration of self-cleaning panels (catalytic cycle)
The regeneration cycle of the self-cleaning panels is a cleaning method through heating suitable for removing small grease residues, not sugar-based ones.
- Clean the base and the upper guard first with a microfibre cloth soaked in water and neutral washing up liquid. Rinse thoroughly.
- Set a regeneration cycle by selecting a fan assisted function at the maximum temperature for one hour.
- If the panels are particularly dirty after the regeneration cycle, remove them and wash them with neutral washing up liquid. Rinse and dry them.
Put the panels back in the oven and set a fan assisted function at a temperature of 180^ C for one hour, in order to ensure that they are thoroughly dry.

We recommend carrying out the self-cleaning panel regeneration cycle every 15 days.
Preliminary operations (only for appliances with "Vapor Clean")
Before starting the Vapor Clean function:
- Completely remove all accessories from inside the oven. The upper guard can be left inside the oven.
- Remove the self-cleaning panels and racks/trays support frames.
- Spray a water and washing up liquid solution inside the oven using a spray nozzle. Direct the spray against the side walls, upwards and downwards.

natural_image
Diagram of a washing machine with a hand inserting a tool into the air gap (no text or symbols)
Do not spray towards the deflector.