ELEKTRO HELIOS

KS33268 - Kylskåp ELEKTRO HELIOS - Gratis bruksanvisning och manual

Hitta enhetens manual gratis KS33268 ELEKTRO HELIOS i PDF-format.

📄 12 sidor Svenska SV Ladda ner 💬 AI-fråga
Notice ELEKTRO HELIOS KS33268 - page 4
Valj ditt sprak och ange din e-post: vi skickar en specifikt oversatt version.

Användarfrågor om KS33268 ELEKTRO HELIOS

0 fråga om denna apparat. Svara på dem du kan eller ställ din egen.

Ställ en ny fråga om denna apparat

E-postmeddelandet förblir privat: det används endast för att meddela dig om någon svarar på din fråga.

Inga frågor ännu. Var den första att ställa en.

Ladda ner instruktionerna för din Kylskåp i PDF-format gratis! Hitta din manual KS33268 - ELEKTRO HELIOS och ta tillbaka ditt elektroniska enhet i hand. På denna sida publiceras alla dokument som behövs för att använda din enhet. KS33268 av märket ELEKTRO HELIOS.

BRUKSANVISNING KS33268 ELEKTRO HELIOS

Dittnyakylskåpkanhaandrafunktionerjämfört meddittgamlaskåp.

Läsnogaigenomanvisningarna, sådusnabbtlärdig hurdittnyaskåpfungerarochskaskötas. Spara bruksanvisningen, denmåstefinnasmedomskåpet säljselleröverlätstillannanperson.

Dennaproduktärinteavseddattanvändasav personer(inklusivebarn)mednedsättningareller begränsningarvadavserfysisk,sensoriskeller mentalförmåga,elleravpersoneriavsaknadav erforderligakunskaper,såvidaintedetskerunder överinseendeavenansvarigvuxenpersonellerefter instruktionerfrändensamma.

Användning

  • Skåpetäravsettförförvaringavmatvarorför normalhushållsbrukenligtdenna bruksanvisning.
    ·Förvaraaldrigexplosivagaserellervätskori kyl-ellerfrysutrymme. Dekansprängasoch skadapersonochegendom.
    ·Låtintevassaföremälkommaikontaktmed kylsystemetbakomochinutiskåpet.Punkteras kylsystemetförstörsskåpochmatvaror.
    ·Förvaraintekolsyradedrycker,flaskoroch

burkaravglasifrysutrymme,då glasförpackningarnakangåsönder.

- Skåpetärtungt. Skåpetskanterochutskjutande metalldelarpåskåpetsbaksidakanvaravassa. Varförsiktigdåskåpetflyttas. Användhandskar.

Barn

·Hålluppsiktöversmåbarnsåattdeintekommer åtskåpetsinredningellerreglage.

VarningSetillattventilationsöppningarna inteblockerasiskåpetsinhägnadelleri inbyggnadsutrymmet.

Varning!Användingamekaniskaeller andraverktygförattpåskyndaavfrostningsprocessen utöverdesomrekommenderasavtillverkaren.

Varning!Varnogamedattinteskada kylsystemet.

Varning!Användingaelektriskamaskiner inneiförvaringsutrymmetsävidadeinteäraventyp somrekommenderasavtillyverkaren.

Skrotningavgamlaskåp

Stängavdittgamlaskåpochdraurstickkontakten. Kapaanslutningssladdensånäraskåpetsommöjligt. Ta bortdörreninnanskåpetskrotassåattlekandebarnintekanbliinnestängdaiskåpet.

Setillattinteskadakylsystemetidetgamlaskäpet.Isoleringenochkylsystemetkaninnehållaämnensom bryternedozonlagret.

Dittnyaskåpärheltfrittfrånämnensombryternedozonlagret. Läsmeromdittnyaskåpochmiljöni avsnittet "Rådochtips".

Symbolenpåp roduktenelle r emballaget anger att produktenin te får hanterasso m hushållsavfall. Den skall i stället lämnas in på uppsamlingsplats för återvinning av el- och elektronikkomponenter. Genom att säkerställaattproduktenhanteraspårättsättbidrardutillattförebyggaeventuelltnegativamiljö-ochhälso-effektersomkanuppståomproduktenkasserassomvanligtavfall. Förytterligarcupplysningaromåtervinningbördukontaktalokalamyndigheterellersophämtningstjänstelleraffärendärduköptevaran.

Innehållsförteckning

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Innehållsförteckning - 1

Säkerhetsinformation2

Skrotning av gamla skåp 2

Innehållsförteckning 2

Beskrivning av kylskåpet 3

Knappar och vred 3

Innanskåpetstartasför förstagängen 4

Att använda kylskåpet 4

Starta kylen och ställ in rätt temperatur 4

Avstängning 4

Temperaturen i kylskåpet 4

Att mäta temperaturen 4

Inredning 5

Rådochtips 5

Så kan du spara energi 5

Skåpet och miljön 5

Miljövänlig användning 5

Service och reservdelar 7

Skötselochrengöring5.

Tagbortventilationsgallrect5.

Rengöring5.

Avfrostakylskåpet6.

Byteavlampa6.

Om skåpet inte ska användas 6

Vid längre semester eller bortavaro ....6

Omnågotintefungerar 6

Reklamation 7

Konsumentkontakt 7

Tekniskinformation 8

Installation 8

Anslutningssladd 8

Packaupp 8.

Tag bort transportstöd 8

Rengör 8

Ställ skåpet på plats 9

Omhängning av dörr 10

Elanslutning 10

Beskrivning av kylskåpet

S

ELEKTRO HELIOS KS33268 - S - 1

1.glashylla
2.flaskhylla
3.grönsakslåda
4. ventilationsgaller
5.smörfack
6.dörrhylla
7.ägghållare
8.flaskhylla

ELEKTRO HELIOS KS33268 - S - 2

  1. glashylla
  2. grönskasläda
  3. ventilationsgaller
  4. dörrhylla
  5. flaskhylla

① ① ① ① ① ① ② ③ ④ ④ ④ ④ ⑤

ModellKS37168

1.glashylla
2grönskasläda
3.ventilationsgaller
4.dörrhylla
5.flaskhylla

Knapparochvred
MAX min a

Termostatvred

Användsförattstartaochställaintemperaturen.

Innanskåpetstartasförförstagångens

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Innanskåpetstartasförförstagångens - 1

Installeraochrengörskåpetenligtanvisningarnai avsnittet"Installation".

Kontrolleraattavrinningsslangenärplaceradöver droppskålenpåskåpetsbaksida.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Innanskåpetstartasförförstagångens - 2

Skåpetmåsteståupprättica4timmar, innanstickkontaktensättsivägguttaget ochskåpetstartasförförstagången.

Kompressornkanannarsskadas.Oljan måstefåtidattrinnatillbakatill kompressorn.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Innanskåpetstartasförförstagångens - 3

Attanvändakylskåpets

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Attanvändakylskåpets - 1

Startakylenochställinrätt temperatur

Min: Termostatenslägstaläge; gerskåpets varmastetemperatur.

Max : Termostatens högsta läge; ger skåpets kallastetemperatur.

■ : Avstängt.

Låtskåpetgåettdygnmellanvarjeändringav temperaturinställningen, såatttemperaturenhinner stabiliserasig.

Avstängning

Vridvredetmotursförbisnäpplägettill"■".

Drautstickkontaktenurvägguttaget.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Avstängning - 1

Temperaturenikylskåpet

Lämpligförvaringstemperaturikylenärca+5°C. Ärtermostatenställdpåenförkalltemperaturkan detpåvissaställeniskåpetblisåkalltattvarormed högvattenhaltfryser.OBS!Bildenvisarvardetär varmastrespektivekallast. Kött,fiskochmjölkskaplacerasikylenskallaste delar.(-)

Attmätatemperaturen

Omtemperaturenätsmedenlöstermometerbör denställasiettglasvatten,mittiskåpet.Då motsvarardenbästtemperaturenivarorna.Placera intetermometernhängandeellerliggandedirektpå hyllan.

Tips:

  • Spridutmatvarornasåattdenkallaluftenkan cirkulerafrittmellandem.
    Ställintevarordirektmotdenkallaköldplattani bakväggen, eftersomdedåkanfrysafasteller frysa.
    -Ställinteinhetavaror,utanväntatillsde svalnatnågot.
    ·Täcköverallavarorordentligt, luktochsmak kanannarsspridasmellanvarorna.

Inredning

Hyllornaochdörrfackeniskåpetärlöstagbarasåatt dekantasutochflyttasom.

Vissahyllorbehöverlyftasuppibakkanteninnande gårattdraut.

Detnederstafacketidörrenochglashyllanöver grönsakslådanfärinteflyttas.Debehövsför luftcirkulationeniskåpet.

Hyllormeduppståendekantlistskaplacerasmed kantlistenbakåt, förattförhindraattvarorställs direktmotdenkallaköldplattan.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Inredning - 1

·Följnoggrantinformationenomhurskåpetska placerasiavsnittet"Installation".Rättuppställt förbrukarskåpetmindreenergi.
- Öppnainteskåpetonödigtoftaellerlänge.
- Kontrolleraregelbundetattdörrenärordentligt stängd.
•Tinafrystavarorikylskåpet,dåkommerkylan tillnyttaochkvalitenpåmatenblirbättre.
- Dammsugkompressornochkylsystemetpå baksidanavskåpetungefärengångomåret.
·Låthetavarorsvalnanågotinnandeläggsini kylskåpet.
- Setillatttätningslistenärhelochren.

Miljövänliganvändning

• Lämnaskåpetsemballageochkasseradekyl- ochfrysskåptillenåtervinningsanläggning. Kontaktakommunenellerdinåterförsäljareför närmareinformation.
Förvaravarornaiburkarochkärlsomkan användasfleragånger.Användsälite engångsmaterialsommöjligt.
- Användettmiltochmiljövänligthanddiskmedel ochvattenvidrengöring.
·Följrådenunderrubriken"Såkanduspara energi".

Skåpetochmiljön

·Isoleringenochköldmedietiskåpetärhelt oskadligaförozonlagret.

- Skåpetärtillverkatsåattdetlättkan demonterasföråtervinning.

Skötselochrengöring

s

Tagbortventilationsgallret

Ventilationsgallretärlöstagbart. Detskatasbortvid rengöring.

Dörrenmåstevaraöppennärventilationsgallrettas bort. Lossagallretiöverkantgenomattdradet utåt/nedåtsedanrättut.

Rengöring

Stängavskåpetochdraurstickkontaktenfrån vägguttaget.

Rengörinvändigt

Tagutlösadelarochhanddiskadem. Torkaavskåp, inredningochtätningslist. Användenmjuktrasaoch ettmilthanddiskmedelutspättmedljummetvatten. Stängintedörrenförrändetärtorrtiskåpet.

Tagbortev.smutssomharfastnatidropprännani kylskåpet.Användtopsellerpiprensare.Ärdet stopplängreneriavrinningsröretkanenplastklädd gardinspiralanvändas.

Rengörutvändigt

Användvatten/neutralttvättmedelförrengöringav dörrensrostfriaytamedanti-finger-printbeläggning. Användabsolutinteslipmedel.

Tagbortventilationsgallretochdammsugunder skåpet.Dragframskåpetfrånväggen.Dammsug baksidanavskåpet,kylsystemetochkompressorn.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Rengörutvändigt - 1

Lyftskåpetiframkantennärdetska flyttas,såattgolvetinterepas.

Avfrostakylskåpet

Kylskåpetavfrostasautomatisktvarjegång kompressornstannar.Undvikonödigfrostbildning genomatt:

·inteställainhetavaroriskåpet

- inteöppnaskåpetonödigtoftaellerlänge

- inteställamatvarordirektmotdenkalla köldplattan

Byteavlampa

Belysningtändsautomatisktnärdörrenöppnas. Vid lampbyteskaskåpetvaraströmlöst.

Draurstickkontakten.

Fällgallretbakåtgenomattlossadetiframkanten. Användsammatypavlampa,sockelE14,effekt m a x 2 5 W.

OBS!Vidlampbytefårendastlamporavsammatyp somoriginallampananvändas.Glasetskavaraminst 18mmidiametervidlampsockeln,såattlampan sitterstadigtmotgummitätningenilamphållaren.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Byteavlampa - 1

Omskåpetinteskaanvändas

Stängavskåpetochdraurstickkontaktenfrån vägguttaget.

Rengörskåpetenligtanvisningarnaiavsnittet "Rengöring". Stängintedörren: enunkenoch instängdluktkandåuppkomma.

Vidlängresemesterellerbortavaro

Omskåpetskaståpåbörnågonregelbundettitta tilldet, såattvarornainteförstörsvidettev. strömavbrott.

Omnågotintefungerar

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Omnågotintefungerar - 1

Omskåpetintefungerarpåönskatsättkandetberopånågotsomenkeltgåratträttatillsjälv. Läsigenomoch följförslagensåbehöverinteservicebeställasionödan.

ProblemMöjligorsak/Åtgärdsförslag
Detärförvarmtikylen.Ställinenkallaretemperatur.Placeravarornapårättplatsikylen.Seavsnittet"Temperaturen ikylskåpet".Fördelavarornasåattdenkallaluftenkancirkuleramellan dem.Kontrolleraattdörrenärriktigtstängdochatttätningslistenär helochren.Detärvarmareännormalrumstemperaturdärskåpetstår placerat.
Detärförkallitikylen.Ställinenvarmaretemperatur.Grönsakerochvarorsomlättfryserkanhablivitplaceradepå "enförkallhylla".Seavsnittet"Temperaturenikylen."
Detrinnervattenpåköldplattaninuti kylskåpet.Detärfulltnormalt.Underdenautomatiskaavfrostningentinar frostenpåköldplattan.
Det rinner vatten i kylen.Rensa dropprännan och avrinningshålet, tex med en tops eller piprensare.Varorkanvaraplaceradesåattdehindrarvattenfrånattrinna neridropprännan.
Det rinner vatten på golvet.Placera avrinningsslangen på skåpets baksida över droppskålen.Sekapitlet"Innanskåpetstartasförförstagången.
Kompressorngårkontinuerligt.Ställinenvarnaretemperatur.Kontrolleraattdörrenärriktigtstängdochatttätningslistenär helochren.Detärvarmareännormalrumstemperaturdärskåpetstår placerat.
Skåpetgårintealls.Varkenkylaeller belysningfungerar.Ingasignallampor lyser.Skåpetärintepåslaget.Detkommerinteframströmtillskåpet.(Provagenomatt anslutaenannanapparat.)Säkringenärsönder.Stickkontaktensitterinteordentligt.
Skåpets ljudnivå är störande.I kylsystemet bildas det normalt vissa ljud. Ett pulserande ljud hörsnärköldmedietpumpasruntikylsystemet.När kompressornstartarochstannarkanknäppandeljudhörasfrån termostaten.Omljudnivånupplevssomstörande:Böjförsiktigtrörenpåskåpetsbaksidasåattdeintevidrör varandra.Sätttillbakadistanskuddarna(mellanskåpetochrören)omde fallitbort.Följnogainstruktionernaiaavsnittet"Ställskåpetpåplats".

Tekniskinformation

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Tekniskinformation - 1

ModellKS3836/KS3836XKS/33168KS33268
Nyttovolym360l313l
Bredd595mm595mm
Höjd1750mm1550mm
Djup600mm600mm
Energiförbrukning179kWh/år172kWh/år
EnergiklassAA
Märkeffekt70W80W

Installation

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Installation - 1

Anslutningssladd

Tag inte ur stickkontakten genom att dra i sladden, speciellt om skåpet ska dras fram ur en nisch.

skador på sladden kan orsaka elektrisk stöt, kortslutning och risk för brand.
- Om anslutningssladden till produkten skadas får den bytas endast av leverantören legitimerat serviceföretagellerenbehörigpersonförattundvikafara.

Packa upp

Packauppskåpctochkontrolleraattdetärfelfritt ochutantransportskador.Eventuellatransportskador skaomedelbartanmälas.ISverigegörsanmälantill ElectroluxLogisticsDistributionskontor,sefraktsedeln,ellertilläterförsäljarenomskåpetlevererats direktfrånbutik.IFinlandgörsanmälantilläterförsäljaren.Lämnaivägemballagetföråtervinning. Kontaktakommunenelleräterförsäljarenförinformation.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Packa upp - 1

Låtintebarnlekamedemballaget. Plastfilmenkanmedförakvävningsrisk.

Tag bort transportstöd

Tagborttejpenochtransportstödensomsitter

pådörrsidorna
pånedregångleden
påhyllorna

Tagborttransportstödetpåglashyllangenomatt skjutatransportstödetframåtlängshyllkantentills hyllansutbuktningtaremot.Lyfthyllanibakkanten ochdraghyllanochtransportstödetframåttills hyllankantippasochtransportstädenkantasut.

Rengör

Tvättaskåpetinvändigtmedljummetvattenochett milthanddiskmedel. Användenmjuktrasa.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Rengör - 1

OBS!Skåpetärtungt,skyddagolvetvidbehov.

Kontrolleraattanslutningssladdoch/eller stickkontaktintekommeriklämbakomskåpet.

·enskadatsladdoch/ellerkontaktkanöverhettas ochorsakabrand.

Kontrolleraattskåpetellernågotannatintestår påsladden.

·detkanorsakakortslutningochriskförbrand.

Anslutintestickkontaktenomvägguttagetsitter löst.

·riskförelektriskstötellerbrand

Förattskåpetskafungerapåbästamöjligasättska:

- skåpetståpåentorrochsvalplatssomärfrifrån direktsolljus.

- skåpetinteplacerasinärhetenavnågonvärme-källasomt.ex.spisellerdiskmaskin.

skåpetstäplantuppställt. Detfärintelutamot omslutandeväggar. Justerafötternavidbehov. Justernyckeltillfötternamedföljer.

·luftcirkulationenruntskåpetskavaragodoch luftkanalernaunderochbakomskåpetskavara friaochoblockerade. Ventilationsutrymmetöver skåpetochev.speceri/överskåpskavaraminst 4cm. Ventilationsutrymmetkanantingen placeras

adirektöverskåpeteller

bbakomochovanföröverskåpet.Utrymmet bakomskåpetmåstedåvaraminst50mmdjupt.

skåpetståpåenplatsmedenomgivnings- temperaturmotsvarandedenklimatklass*som skåpetäravsettför.

*sedataskyltinutiskåpet.

Nedanståendetabellvisaromgivningstemperaturför deolikaklimatklassarna.

Klimatklassföromgivningstemperatur
SN+10°Ctill+32°C
N+16°Ctill+32°C
ST+18°Ctill+38°C
T+18°Ctill+43°C

Kontrolleraattavrinningsslangenärplaceradöver droppskålenpåskåpetsbaksida.

Omskåpetskaplacerasietthörnmedgångjärns- sidanmotväggenmästeavständetmellanväggoch skåpvaraminst230mmförattdörrenskakunna öppnassämycketatthyllornakantasut.

Stickproppenskallvaraåtkomligefterattprodukten finnspåplats.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Rengör - 2

  1. Stängavskåpetochdraurstickkontaktenfrån vägguttaget.
  2. Tagbortventilationsgallret. Påventilationsgallret finnsenlöstagbardel, flyttadentillandrasidan.
  3. Läggskåpetpäryggovanpäenträlist. Listengör detlättareattfågreppomskåpetigennärdetska resas.
  4. Påskåpetsovansida. Bytplatspågångledoch täckbrickan.

Påskåpetsnedredel.Skruvalossgångleden.Flytta gängledstappenochdessplastbricka.Skruvafast gångledenpåandrasidan.

Justeranedregångledenihöjdledmeddenbifogade nyckelnsåattdörreninteglappar. Låsmed läsmuttern.

  1. Resskåpetochsätttillbakaventilationsgallret.

6.Flyttahandtaget.

Skruvalosshandtaget. Tryckförsiktigtin plastpluggarnapåmotsattsidamedendorn. Skruva fasthandtagetiplugghålen. Tryckidemedföljande plastpluggarnaiskruvhålendärhandtagettidigare satt.

  1. Ställskåpetpåplats. Kontrolleraattskåpetstår riktigtuppställt. Seavsnittet "Ställskåpetpåplats".

Elanslutning

Skåpetskaanslutastillettjordateluttag.

Spänning:230V.

Säkring:10A.

Seävendataskyltenpåvänstersidaiskåpet.

ELEKTRO HELIOS KS33268 - Elanslutning - 1

Manualassistent
Drivs av Anthropic
Väntar på ditt meddelande
Produktinformation

Märke : ELEKTRO HELIOS

Modell : KS33268

Kategori : Kylskåp